Kapitalist devlette siyaset ve yönetim ilişkisi
The Relationship between politics and administration in the capitalist state
- Tez No: 141051
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL A. GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Kapitalist Devlette Siyaset ve Yönetim İlişkisi Siyaset ve yönetim, batılı kapitalist toplumların, tarihsel ve toplumsal gerçekliğinin bir ürünü olarak ortaya çıkmış ve birbirlerinden kurumsal ayrılıkları temelinde belli bir biçimsellik kazanmışlardır. Bu biçimsellik, kapitalist toplumsal oluşumun özgül karakterini oluşturan, artı-değere saf ekonomik araçlarla el konulma sürecinin yanında, baskı gücü olarak siyasal alanın tamamlayıcı varlığı ile maddi bir içeriğe sahip olmuştur. Oysa ki, liberal kuram, siyaset ve yönetim ilişkisini, gerçeği kendi kavrayış ve sunuş yöntemi çerçevesinde, siyasetçi ve bürokratlar arasında bir ayrılık olarak içeriklendirmiş ve kamusal yönetimin piyasacı ilkeler temelinde yapılandırılmasını öngörmüştür. Siyaset ve yönetimin biçimsel kavranışı, aynı zamanda, özellikle batılı olmayan kapitalistleşmekte olan toplumların, siyasal ve yönetselliğinin hem çözümlenmesinde sorunlar yaratmış hem de batılı biçimlerin ideal ölçüler olarak alınıp uygulanmaya çalışılması sonucunu doğurmuştur. Siyaset ve yönetim bir ilişki olarak, siyasal alanın; hukuk, temsil ve yönetimden oluşan bütünlüğü içinde, batı kapitalizminin gelişme aşamalarına göre, bu alanın yapılanması ve yeniden yapılanmasını sağlayan birer araç niteliğinde olmuştur. Kapitalist piyasa zorunlulukları, bir bütün olarak siyasal alanı, liberal ve müdahaleci dönemde, temsili kapitalist siyaset kapsamında; neo- liberal dönemde ise, yönetişimci kapitalist siyaset kapsamında biçimlendirmiştir. Böylece, kapitalist toplumsal eylem, biçimsel ayrılıktan bütünleşmeye doğru ilerleyen bir gelişme çizgisi izlemiştir. Dolayısıyla, kapitalist yönetselliğin, siyasal bir eylem biçimi olarak gerçeklik kazandığı ileri sürülebilir. Türkiye toplumsal gerçekliğinde siyaset ve yönetim ilişkisi ise, ancak tarihin aşkın devlet koşullanması ve ulus-devlet odaklı olarak yorumlanmasındaki yöntemsel çıkmazlardan arındırılarak maddi temelleriyle incelenebilir. 210
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship between Politics and Administration in the Capitalist State Politics and administration have emerged as a consequence of historical and social reality and have gained a specific form on the basis of their institutional differentiation in the Western capitalist societies. This form, with the process of gaining the surplus value with the pure economical instruments that forms the specific characteristics of formation of the capitalist societies, have includes a substantial content with the complementary existence of political sphere as a pressure power. On the other hand, liberal theory conceptualizes the relationship between politics and administration as a differentiation between politicians and bureaucrats within its own conceptualization and presentation methodological framework to reality and envisages that public administrative to be structured on basis of the market principles. The structural understanding of these realities, especially in the non-Western capitalizing societies, leads to problems in both analyzing of political and administrative and results as attempts of taking and applying Western structures as ideal measures. Politics and administration as a relationship, political sphere; that is formed by the whole which is made of law, representation and administration, and according to the developmental phases of Western capitalism, appears as an instrument that leads the structuring and restructuring of this sphere. Capitalist market conditions have structured the political sphere with the representative capitalist politics scope in the liberal and interventionist period and with governance politics scope in the neo liberal period. By this way, capitalist social action has followed a path from formal differentiation to integration. Therefore, it is proposed that capitalist administrative has gained a reality as a form of political action. Turkish social formation in terms of the relationship between politics and administration, it can be only studied by escaping from the transcendental state conditionings and methodological handicaps of the national-state focused evaluations. 211