Sovyet dönemine kadar Birleşik Azerbaycan sorunu
Problem of united Azerbaijan Till Soviet period
  1. Tez No: 141052
  2. Yazar: ANAR ŞİRİNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET ŞIRINOV, ANAR, Sovyet Dönemine Kadar Birleşik Azerbaycan Sorunu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Seyfettin Erşahin, 4 bölüm, 60 s. Tezimiz Giriş kısmı, dört bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Tezin Giriş kısmında, Azerbaycan tarihinin kısaca özetine değindik. Konuyu İslam'dan önceki ve İslami Dönem olarak iki kısımda ele aldık. Birinci bölümde, tarihsel olarak, Birleşik Azerbaycan'm Rusya ve İran arasında paylaşımına değindik. İkinci bölümde Rus-İran harplerinden (1804-1828) sonraki dönemde, Kuzey Azerbaycan'da, Birleşik Azerbaycan fikrine olan yaklaşımlardan söz açtık. Üçüncü bölüm 1918-1920 yıllarında, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ve İran Devletleri arasındaki sosyal ve siyasi ilişkilere münhasırdır. Dördüncü bölümde, Türkmençay Barış Antlaşmasından (1828) sonraki dönemde Güney Azerbaycan'daki bazı gelişmeler değerlendirilmiştir. Burada aynı zamanda, Güney Azerbaycan Anayasa Devrimi (1906-1911) ve Şeyh Hiy abani önderliğinde kurulan Azadistan Devleti tarihi incelenmiştir. Sonuç kısmında genel değerlendirmeler yapılarak, konun özetlendirilmiştir. Tezin sonunda, Azerbaycan'm bazı tarihi haritaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SfflRİNOV, ANAR, Problem Of United Azerbaijan Tül Soviet Period, Master's Thesis, Advisor: Associate Professor Dr. Seyfettin ERSHAHİN, 4 ch. 60 p. Our thesis concist of introduction, four chapters and conclusion. İn the introduction of thesis we touched on summary of azerbaijan history shortly. Pre fslamic and islamic periods of this history are touched also. Then in the first chapter, we tried to discribe dividing of United Azerbaijan between Russia and Iran. İn the second section, we touched on, sosial, political positions at northern Azerbaijan for Azerbaijan's unity, after Russian-Iran wars (1804-1828). Third chapter was dedicated to political and economic relations between Azerbaijan Democratic Republic and Iran in 1918-1920. İn the fourth chapter is wrote history of processes in South Azerbaijan (Iran) after Turkomanchai Peace Treaty (1828). There also is touched the problems like, Constitutional Revolution in South Azerbaijan and Azadistan State under rule of Sheykh Khiyabani. İn the conclusion we tried to point up our appreciations on this subject. İn the end of thesis is gived some historical maps of Azerbaijan.