Devlet toplum ilişkisi bağlamında marksist yabancılaşma kuramı
Marxist alienation theory in the relationship between state and society
- Tez No: 599085
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yabancılaşma kavramı, Marks'ın bakış açısıyla özellikle kendi erken dönem yazılarında bir kavram olarak, toplum ve devlet ilişkisi bağlamında bireyi ele alması açısından önemli bir konudur. Kapitalist düzene yaptığı eleştiriler bağlamında emeğin yabancılaşması olgusu kapitalist üretim biçimlerinin hakim olduğu toplumlarda kaçınılmaz bir son olarak görülmektedir. Başka bir ifadeyle yabancılaşma, kapitalist sistemlerde gerek bireysel gerekse toplumsal düzlemde kapitalist düzenin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapitalist bir devlette ekonomik düzeni olanaklı hale getirenler ise egemen sınıfı temsil eden yöneticilerdir. Bu sistemde yönetenler toplum yapısına egemen sınıfın çıkarları doğrultusunda kararlar almakta ve yasal düzenlemeleri bu doğrultuda yapmaktadırlar. Bu üretim biçimi kaçınılmaz olarak sömürüye ardından da işçi sınıfında bir yabancılaşmaya neden olmaktadır. 21.yüzyıl içinde bulunduğumuz post-modern dünyada da yabancılaşma örneklerine sık sık rastlamaktayız.
Özet (Çeviri)
The concept of alienation is an important issue from the standpoint of Marx's approach to the individual in the context of the relationship between society and state, especially as a concept in his early writings. In the context of his criticism of the capitalist order, the alienation of labor is seen as an inevitable end in societies where capitalist forms of production are prevail. In other words, alienation is seen as a result of capitalist order at both individual and social level in capitalist systems. In a capitalist state, people who make the economic system possible are the managers who represent the ruling class. In this system, managers make decisions and legal arrangements in line with the interests of the ruling class. This type of production inevitably leads to exploitation and then alienation in working class. We often meet alienation examples in 21st century port-modern world too.