1980-2000 arası Türkiye'de kapitalist devlet: Stratejik-ilişkisel yaklaşım çerçevesinde bir analiz
The capitalist state in Turkey between 1980-2000: An analysis within the framework of a strategic-relational approach
- Tez No: 951618
- Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Devlet, siyaset biliminin temel kavramlarından biridir. Bu yüzden siyaset biliminde üzerinde en çok çalışma yapılan olguların başında gelir. Ancak kavram ve olgu arasındaki fark devlete mistik bir meşruiyet sağlar. Devletin durağan bir özne veya edilgen bir nesne gibi algılanması mistifikasyonun neticesidir. Bob Jessop, devletin üzerindeki mistik örtüyü, devletin toplum ile olan ilişkiselliğinden hareketle kaldırmaya teşebbüs eder. Stratejik-İlişkisel Yaklaşım adını verdiği teorisine göre devlet, biçim belirlenimli toplumsal bir ilişkidir. Toplumdaki güçler olarak işaret edilen ise toplumdaki sınıflardır. Sınıfları var eden ise üretim araçlarının mülkiyetidir. Mülkiyete bağlı olarak kurulan hukuki yapı devletin ortaya çıktığı momenttir. Üretim araçları ile üretim güçleri tarafından üretilen değer, toplumsal yaşamda farklı biçimlerde görünürlük kazanır. Stratejik-İlişkisel Yaklaşım da temelde, toplumsal ilişkileri şekillendiren bu biçimlerin devlete yansıdığını öne sürer. Kısaca, devleti ortaya çıkaran mülkiyet yapısı, üretim sürecinde yeniden üretildikçe devlet de sürekliliğini korur. Burası devlet ve sermayenin birbirine bağlandığı noktadır. Üretim sürecindeki aksamalar ise biçimde görünürlük kazanır. Biçim üzerinden tartışılan krizler, devlete de yansır. Kriz-düzen-kriz sarmalı içerisinde devlet yeniden üretilir. İlk olarak Stratejik-İlişkisel Yaklaşımı inceleyen tez, ikinci olarak bu teori çerçevesinde Türkiye'de kapitalist devletin ortaya çıkışını irdelemektedir. Bu doğrultuda ilk önce 1908 ile 1960 arasındaki burjuva devrimi sürecine bakmaktadır. Sonrasında ise 1980 ile burjuvazinin kazandığı zaferin devlette meydana getirdiği dönüşümü incelemektedir. Jessop'un Stratejik-İlişkisel Yaklaşım çerçevesinde ortaya konulan kriterler bağlamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti kapitalist devlet formuna sahiptir. 12 Eylül'de devletin olağanüstü biçimiyle inşa edilen neo-liberalizm, devletin olağan biçiminde de takip edilen ana referans olmuştur. Tezde sermaye fraksiyonlarının kendi arasındaki mücadeleleriyle sermaye ve emek arasındaki mücadelenin devlette ortaya çıkardığı dönüşümler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The state is one of the basic concepts of political science. For this reason, it is one of the most studied phenomena in political science. However, the Decoupling between concept and fact gives the state a mystical legitimacy. The perception of the state as a static subject or a passive object is the result of mystification. Bob Jessop attempts to lift the mystical veilover the state based on the state's relationship with society. According to his theory, which he called the Strategic-Relational Approach, the state is a form-determined social relationship. The state is re-established at every moment according to the relations of forces in society. What is pointed out as the forces in society are the classes in society. What makes classes exist is the owner ship of the means of production. The legal structure established depending on property is the moment when the state emerges. The value produced by the means of production and the forces of production gains visibility in social life in different forms. The Strategic Relational Approach also basically suggests that these forms thatshapesocial relations are reflected in the state. In short, as the property structure that creates the state is reproduced in the production process, the state also maintain sitscontinuity. This is the point where the state and capital are connected. Disruptions in the production process gain visibility in the form. The crises discussed through the form are also reflected in the state. The state is reproduced in the crisis-order-crisis spiral. The thesis first examines the Strategic-Relational Approach and secondly examines the emergence of the capitalist state in Turkeywithintheframework of this theory. The thesis first examines the Strategic-Relational Approach and secondly examines the emergence of the capitalist state in Turkey within the framework of this theory. In this regard, he first looks at the process of bourgeois revolution between 1908 and 1960. It then examines the transformation brought about by the bourgeoisie's victory in 1980. Within the context of the criteria set forth within Jessop's Strategic-Relational Approach, the Republic of Turkey possesses the form of a capitalist state.Neo-liberalism, which was built with the extraordinary form of the state on September 12, has been the main reference that has also been followed in the ordinary form of the state. In this thesis, the struggles between capital fractions and the transformations in the state brought about by the struggle between capital and labor were examined.