İran-Ermenistan ilişkileri, 1991-2004
Relations between Iran and Armenia 1991-2004
  1. Tez No: 141066
  2. Yazar: BEHZAD PAKBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pakbaz, Behzad, Iran - Ermenistan ilişkileri 1991-2004, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mustafa Aydın, 91 s. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra İslam hükümeti olan Iran ile, Hıristiyan ülkesi olan Ermenistan Cumhuriyeti ilişkilerinin gelişmesi ve bölgede paralel hareket etmeleri bu tezin konusunu teşkil etmektedir. Bu tez SSCB'nin çöküşünden sonra Iran İslam Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti'nin stratejik ittifaka doğru ilerleyen ilişkilerini ve Ermenistan'ın İran'a yakınlaşması ile İran'ın Ermenistan'la ilişkilerini derinleştirmesi ve bu iki ülkeyi bölgede birbirine iten faktörler çalışmaktadır. Kafkasya'da iki ülkenin genel dış politikaları ve iki tarafın dış politikalarında birbirlerine verdiği yer ve önem ortaya konmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada Iran - Ermenistan ilişkilerini etkileyen faktörler ele alınarak, açıklanmıştır. SSCB sonrası Iran, Kafkas bölgesinde ittifak kazanma peşinde ve kendine stratejik müttefikler arayışı içinde olmuştur. Bu arada Kafkasya'daki Ermenistan Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirip daha da geniş seviyeye getirmiştir. Son bölümü, iran - Ermenistan arasındaki, ekonomik, siyasi, askeri, kültürel ilişkileri, incelenmiştir. Bu çaba içerisinde, çalışmanın amacına uygun olarak Sovyetler sonrası Iran-Ermenistan ilişkilerinin gelişme ve derinleşmesi üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pakbaz, Be h zad, Relations between Iran and Armenia since 1991-2004, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Mustafa Aydın, 91 p. After the collapse of the Soviets Union, developing relations between the Islamic Goverment of Iran and Christain Armenia and their paralel activities in the region deserves a comprehensive analysis. This thesis aims to reveal strategic relation between Islamic Republication of Iran and Armenia. It looks into the factors which causes these two countries to develop this close relationship. Also this thesis analyses general foreign policies of these two countries the importance and the place which these two countries give to each other in their foreign policies. Attention is also paid to the factors that effect the relations between Iran and Armenia. The last part discusses the economic, politic, military and cultural relations between Iran and Armenia. In this effort, in accordance with the goal of thesis, developing relations between Iran and Armenia after the collapse of the Soviet Union is detailed.