Çokuluslu işletmelerde yönetici seçme politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of manager policies in multinational companies
- Tez No: 141067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP VARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ill ÖZET Bütün dünyada faaliyet gösteren çokuluslu işletmeler ülke içi ve ülke dışı faaliyetlerde başarı sağlayabilmek için yeterli bir kadro kurmak zorundadır. Özellikle büyümenin getirdiği sorunlarla karşılaşan bu işletmeler, yönetimin her alanında birbirinden nitelik yönünden farklı sorunlarla karşılaşır. Faaliyetlerinin, fiziki olarak çok geniş bir alana yayılmış olması sebebiyle; çokuluslu işletmelerde, işletmenin merkezi ve şubeleri arasındaki koordinasyonu ve kontrolü kolaylaştırmak amacıyla, etkin bir yönetim kadrosu oluşturulması sorunu ortaya çıkmaktadır. Çokuluslu işletmeler için yönetici seçiminde üç farklı seçenek mevcuttur: Etnosentrizm, Polisentrizm ve Geosentrizm. Her yöntemin kendine has yarar ve sakıncaları bulunmaktadır. Uygulanacak modeli saptarken düşünülmesi gereken nokta bu modellerdeki göstergeler ve koşulların neler olup, neleri gerektirdiğidir. Bu üç modelden biri, ikisi veya üçü birden uygulandığı zaman farklı milliyet,dil ve yönetim felsefelerine sahip kişilerin oluşturduğu yönetim topluluklarında başarı şansının ne olacağı düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
112. SUMMARY Multinational companies all around the world, have to organize a good staff to be succesfull inside and overseas. Especially they have problems about their enlargement, and they face to different kinds of management problems in every single step. As they act in variosu places, they have to organize themselves efficently in head offices and subsidiaries. Multinational companies have tree alternatives to select an executive: Ethnocentric, polycentric and geocentric. All these tree alternatives have advantages and disadvantages by themselves. In choosing one of these alternatives top managers have to evaluate whih model fits with their aims and by which model they can be succesfull. Thet have to evaluate the level of success, if they carry out from one of these alternatives or both two or tree together, with executives who have different nationality, language and philosophy.