Birleşmiş Milletler Ortak Güvenlik sistemi ve sistemin işleyişindeki sorunlar
United nations collective security system and the problems of work of system
- Tez No: 141070
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Birleşmiş Milletler, 1899 ve 1907 La Haye Banş Konferansları ile başlayıp Milletler Cemiyeti'nin kuruluşu ile devam eden kurumsallaşma sürecinde uluslararası ortak güvenlik sistemi oluşturulması konusunda bir dönüm noktasıdır. Birleşmiş Milletler Ortak Güvenlik Sistemi iki temel unsura dayanmaktadır. İlki, 2/4. maddede düzenlenen devletler arasında kuvvet kullanma ve kuvvet kullanma tehdidinin yasaklanması; ikincisi ise Güvenlik Konseyi'nin, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında öncelikli sorumlu organ olarak belirlenmesidir. Güvenlik Konseyi, Örgüt 'ün temel amacı olan uluslararası barış ve güvenliğin korunması işlevinin yerine getirilmesi için özel olarak görevlendirilmiş ve bu amaçla ayrıntılı yetkilerle donatılmıştır. Birleşmiş Milletler Antlaşması 'mn 25. maddesinde, Güvenlik Konseyi kararlarının bütün Örgüt üyeleri için bağlayıcı olduğu düzenlenmiştir. Fakat, sistemin yapısı nedeniyle Güvenlik Konseyi uygulamaları ile ilgili tek yanlı ve geniş yetkilerine koşut olarak bir önyargı bulunmaktadır. Soğuk Savaş Dönemi'nde, ortak güvenlik sisteminin içine yerleştiği Antlaşma' nın VII. Bölümü'nün uygulanması imkansız olmuştur. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Doğu ve Batı arasındaki özellikle ideolojik ayrımlar ile siyasi ve ekonomik rekabet sona ermiştir. 1990'dan beri Konsey, Irak, Libya, Haiti, Sırbistan, Eski Yugoslavya ve Raunda gibi farklı olaylarda etkinlik göstermektedir. Fakat, son yıllarda özellikle 11 Eylül sonrası Afganistan ve Irak Operasyonu 'nda etkili olamamıştır. Birleşmiş Milletler' in ellinci yıl kutlamasında organlarının etkinliğinin ve temsilinin artırılması ile ilgili reform gereksinimi ile karşılaşılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için bazı çalışmalar yapılmaktadır. Güvenlik Konseyi reformu ile ilgili en önemli konular açıklık, sorumluluk, veto yetkisi ve usul konulandır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY United Nations has been a turning point in the institutionalization process of international collective security system which had gained momentum with the Hague Peace Conferences of 1899 and 1907 and then with the esteblishment of the League of Nations. The Security Council is the primary organ to carry out the duty of realizing the Organization's main aim, namely the maintenance of international peace and security. The collective security system of the Charter is based on two elements. First, there is the prohibition against inter-state threat or use of force under Article 2/4; the second element is the Council's primary responsibility for the maintanance of international peaece and security. The Council is vested with specific powers in this regard. Under Article 25, the decisions of the Seurity Council are binding under international law and Member States are bound to implement them in their municipal legal systems. But, System has strong bias against unilateralism and broad directives to guide the Council as it exercises its competence. The Cold War made impossible to apply the security system ambedded in Chapter VII of the Charter. With the end of the Cold War, the most apparent ideological distinctions between East and West, political and economic ended. Since 1990 Council has been acting different situations. For example, Iraq, Libya, Haiti, Serbia, The Former Yugoslavia and Ruanda. But the last years Council, in some situations, especially after September 1 1 in Afghanistan and Iraq Operation can not be effective. At the fiftieth anniversary of the The United Nations is facing the need to reform itself in a way that enhances the represantation and effectiveness of its organs. In order to obtain to this aim, some works has been made. The most important subjects of Security Council reform are openness, accountability, voting power, procedures.