Özne kategorisi: Olumsallık, iktidar ve politika
The Concept of subject: Contingency, power and politics
- Tez No: 141074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ağtaş, Özkan, Özne Kateeorisi: Olumsallık. İktidar ve Politika, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Alev Özkazanç, 99s. Bu tez çalışmasını motive eden temel fikir, anlamın ve söylemin, bilginin ve hakikatin, tarihin ve toplumun kökeni olarak düşünülen ayrıcalıklı Öznenin trajik ölümünün ardından, özne üzerine yeniden düşünmenin gerekliliği olmuştur. Doğrusu özne kategorisi ile rasyonalizasyon, iktidar, teknik, tahakküm, itaat, kontrol, yabancılaşma gibi süreçler ve pratikler tarafından işaret edilen modernliğin patolojileri arasındaki gizli işbirliği ve içsel ilişki, yalnızca özneye yönelik eleştirel müdahalelerin klasik momentleri değil, daha yakın dönem eleştirel yaklaşımlar tarafından da gösterilmiştir. Bununla birlikte özne bir başka tarihe daha sahiptir! Özne aynı zamanda kurtuluş, özgürlük, kendini yaratma ve etik varoluş ile ilgilidir. Bu tez çalışmasında, öznenin merkezsizleşmesi hakkındaki eleştirel yaklaşımların izinden giderek ve öznenin çifte anlamını koruyarak, öznenin modernlik öncesi kökenlerinin ve modern görünümlerinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu türden bir okuma bizlere öznenin müphemliği üzerine bir tartışma başlatma olanağı sağlayabilir. Tezin birinci bölümü, kavramsal güçlükler ve öznenin müphemliğini ileri süren varsayımın temelleri için ayrılmıştır. İkinci bölümde, öznenin modernlik öncesi kökenlerine yönelik bazı yaklaşımlar, özellikle Martin Heidegger ve Georges Bataille karşılaştırmalı yoldan ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde, özne ile modernlik deneyimi arasındaki özgün bağıntılar araştırılmıştır; bir yanda zaman bilinci, içkinlik ve olumsallık, diğer yanda ise itaat, denetim ve iktidar. Norbert Elias ve Michel Foucault bu son bölümün temel figürleridir.
Özet (Çeviri)
Ağtaş, Özkan, The Concept of Subject: Contingency. Power and Politics, Master's Thesis, Advisor: Yrd. Doç. Dr. Alev Özkazanç, 99p. The main idea that motivates this thesis is necessity of rethinking about subject, after the tragical death of privileged Subject which has been considered as origin of meaning and discourse, knowledge and truth, history and society. Indeed, the secret cooperation and inner relation between the concept of subject and the pathologies of modernity which are indicated by some processes and practices such as rationalization, power, technique, domination, obedience, control, alienation etc., have been demonstrated by critical approaches, not only the classical moments of critics about subject, but also the closer ones. Nevertheless subject has another kind of history! Subject is also relevant to emancipation, freedom, self-creation and ethical existence. In this thesis, by following critical perspectives about decentralization of subject and protecting double meaning of subject, it is aimed to show pre-modern origins and modern appearances of subject. This kind of reading can provide us to open a discussion about ambiguity of subject. The first chapter of this thesis is reserved for conceptual difficulties and foundations of hypothesis that suggests the ambiguity of subject. In the second chapter, some approaches about pre-modern origins of subject, especially Martin Heidegger and Georges Bataille are considered in a comparative way. Finally, in the third chapter, the original links between subject and modern experience are investigated; on the one hand time consciousness, immanence and contingency, and on the other hand obedience, control and power. Norbert Elias and Michel Foucault are the main figures of this last chapter.