Türkiye'deki kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu (2863) ile Macaristan'daki kültürel mirasın korunması kanununun (LXIV) incelenmesi
Analyzing the law for tehe protection cultural and natural wealth in Turkey (2863) and the law for the protection of hungarian cultural heritage (LXIV)
  1. Tez No: 141102
  2. Yazar: ÖZLEM SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hukuk, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Relations, Law, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışmada çevre açısından vazgeçilmez ve büyük önemi olan kültür ve doğa varlıklarının korunmasında, kanunların temel unsur olduğu görüşünden hareketle Türkiye'deki Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu (2863) ile Macaristan'daki Kültürel Mirasın Korunması Kanunu (LXIV) incelenmiştir. Şu an üzerinde yaşadığımız topraklarının tarihte sahne olduğu uygarlıklar ve bu uygarlıkların kültürel birikimleri sonucunda, Anadolu'nun dünya tarihindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Orta Asya'da Türk kavimleriyle yaşamış olan, daha sonra yurt tutuşun ardından bugünkü anayurtlarına gelen Macarların dünya tarihindeki önemine değinilmiş; Macaristan'da yaşanan yaklaşık yüz elli yıllık Osmanlı Egemenliği 'nin etkileri vurgulanmıştır. İlk olarak 1 869 tarihinde düzenlenmiş olan Asar-ı Atika'nın uzantısı olan ve 1983 yılında son şekliyle düzenlenen, Türkiye'deki kültürel çevrenin korunmasına yönelik temel kanun olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu (2863) tüm maddeleri itibariyle incelenmiştir. Avrupa Birliği'ne girme süreci içinde olan Macaristan'ın Kültürel Mirasın Korunması Kanunu (LXTV) tercümesi yoluyla kazanılmış, bütün maddeleriyle sergilemiştir. Bu inceleme sonucunda Türkiye'deki Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu (2863) ve Macaristan'daki Kültürel Mirasın Korunması Kanunu (LXIV) bütünüyle irdelenerek, bu kanunlar arasındaki bazı benzerlikler ve farklılıklar ortaya çıkarılmış, her iki kanunun eksiklikleri ve olumlu yönleri belirtilmiştir. Yapılan bu araştırma sonucunda Macaristan'daki korumacılığın işlerlik kazandığı, Türkiye'deki Kültür ve Tabiat Varlıklarım Koruma Kanunu'nun (2863) yeniden gözden geçirilerek yanlış ve eksik olan maddelerinin düzenlenmesinin gerekliliği, kültürel 155çevrenin ve kültür varlıklarının çok iyi korunarak geçmişten günümüze aktarılmasının ulusal ve evrensel kültür mirası için kaçınılmaz olduğu belirtilmiştir. 156
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, The Law for the Protection of Cultural and Natural Wealth in Turkey (2863) and The Law for the Protection of Hungarian Cultural Heritage (LXTV) have been analysed from the perspective that the laws which form the basis of the protection of cultural and natural treasures are of high importance and are indispensable with respect to the environment. The importance and the position of Anatolia in world history have been mentioned regarding the cultural accretions of these civilizations and what the aforomentioned region that we inhabit has undergone throughout history. The importance of Hungarians, who had dwelled in the Middle East alongside Turkish tribes and subsequently migrated to their own territory, where they have remained since than, and the effects of a 150 years of Ottoman rule over Hungarians, have also been mentioned. All the articles of The Law for the Protection of Cultural and Natural Wealth (2863), which is the main law in the protection of the cultural environment in Turkey, was first passed in 1 869 as a version of Asar-i Atika and took its present form in 1983, have been analysed. The Law for the Protection of Cultural Heritage in Hungary, which will soon be a part of the European Community, has been made availiable through its translation from Hungarian to Turkish, and all its articles are listed in detail in the translation. As a result of the comparison of the Law for the Protection of Cultural and Natural wealth applied in Turkey and Hungary, some similarities and differences have appeared, and the short comings and the positive aspects of the law in both countries have been mentioned. 157The result of this study has shown the need for the re-examination of the errors and shortcomings in the articles of the Law for the Protection of Cultural and National Wealth in Turkey (2863) in order to convey the cultural environment and the cultural treasures from the past until the present by protecting them, which unavoidable for our national and universal cultural heritage; whereas the protection in Hungary has been put into practice effectively enough. 158