Uluslararası sermaye hareketlerinin kurumsal düzenlemesi
Institutional regulation of international capital flows
  1. Tez No: 141103
  2. Yazar: ELİF AÇIKPORTALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
95 Özet 1990'lann başından 1997 Asya krizine kadar olan yıllarda, gelişmekte olan ülkelere yönelen uluslararası özel sermaye akımlarının hacminde önemli miktarda artışlar gözlenmiştir. Bu akımlar gittikleri ülkelerde toplam talebin aşırı genişlemesine, reel döviz kurunun değer kazanmasına, cari işlemler açığının büyümesine ve kredi patlamasına yol açmışlardır. Bu gelişmeler ülkelerin finansal krizlere karşı kırılganlığını arttırmaktadır. Diğer yandan, ani ve yoğun sermaye çıkışları ise finansal krizlere katkıda bulunabilmektedir. Bu çalışmada ilk olarak, ülkelerin bu akımların zararlı etkilerinden ekonomilerini koruyabilmeleri için alabilecekleri önlemler incelenmiştir. Bu bağlamda, sterilizasyon politikası ve sermaye kontrolleri ele alınmıştır. Daha sonra, uluslararası finans sisteminin reformu konusundaki çalışmalara yer verilmiş ve bu konuda yapılan bazı öneriler incelenmiştir. Bu çalışmada ele alınan öneriler şunlardır: 1) Yeni bir uluslararası kuruluş oluşturulması, 2) Uluslararası standartların güçlendirilmesi, 3) Uluslararası son ödünç verme merciinin oluşturulması, 4) özel sektörün kriz çözümüne katkısının sağlanması, 5) Ülke borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda yapdan alternatif yaklaşımlar.
Özet (Çeviri)
96 Abstract From the beginning of the 1990s to 1997 Asian crisis, international private capital flows to developing countries increased dramatically. This flows lead to excessive increase in aggregate demand, real exchange rate appreaciation, widening of current account deficits and credit boom in these countries. All this developments can make economies vulnerable to financial crisis. On the other hand, sudden and massive capital outflows can contribute the financial crisis. In this study, firstly, it is examined the policies which countries can implement in order to prevent their economies from disruptive effects of international capital flows. In this context, sterilized intervention and capital controls are discussed. Later, the studies on international financial reform are examined and following proposals are discussed: 1) Creation of a new financial institution, 2) Strengthening of international standarts, 3) Proposal for an international institution that would serve as a lender of last resort, 4) Private sector involvement, 5) Alternative approaches for the sovereign debt restructuring.