Attila İlhan'ın romancılığı
Attila İlhan's art of novel
  1. Tez No: 141123
  2. Yazar: TÜLİN ARSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 719
Özet
707 ÖZET Attila İlhan, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının önde gelen ve şiir, roman, hikaye, deneme, anı, söyleşi gibi pek çok edebî türde eserler veren tanınmış yazar ve şairlerinden biridir. Türk edebiyatında daha çok şair yönüyle tanınmaktadır. Oysa yazarın sayısı onu aşan romanlarının birçok kez, değişik tarihlerde basımı yapılmıştır. Bu araştırmada roman yazan olarak Attila İlhan ele alındı ve öncelikle yazarın romanları incelendi. Attila İlhan' m roman konusundaki düşünceleri kaynaklar taranarak saptandı. Onun roman hakkındaki görüşleriyle eserlerinin ne ölçüde bağdaştığı sorusuna cevap arandı. Yazarın roman anlayışı hem eserlerinden hem de konuyla ilgili görüşlerinden hareketle ve mevcut diğer kaynakların taranmasıyla değerlendirildi. Böylece Attila İlhan'ın edebî kişiliği ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı içindeki yeri ortaya konulmaya çalışıldı. İncelemelerimiz sonucunda Attila İlhan'ın“roman sanatı”nı oluşturan özellikler belirlendi. Bir romanın estetik yönünü, şekil oluşturmaktadır. Şekli oluşturan ise bazı parçalar vardır. Bu parçalar, bir araya gelerek genel yapıyı oluşturur. Romancının görevi bu parçalar ile eserin yapışım kurmaktır. Kurulan yapı, romanın estetik gücünü belirler. Bu nedenle yazar, bu konuda gereken özeni göstermek zorundadır. Bu çaba, romancının dünya görüşüne, sanat ve teknik anlayışına göre farklılık göstermektedir. Attila İlhan'da bunu besleyen, geliştiren unsurlar nelerdir, bu özen hangi boyutta kendini göstermiştir sorularına bu çalışma ile, kuramsal ve pratik düzeylerde, yanıt bulmaya çalışıldı. Bu arada yazarın roman sanatının çizgileri belirlendi. Bu itibarla çalışmanın ilk bölümünde, yazarın roman türü üzerine ortaya koyduğu görüşlerin, romanlarına temel olan düşüncelerin, aldığı eleştirilerin ve708 bunlar karşısında verdiği yanıtların bir değerlendirmesi yapıldı. Daha sonra her roman tek tek ele alınıp bunlarda yapıyı kuran ve destekleyen öğeler ile bu öğelerin işlevleri belirlenip değerlendirildi. Bu değerlendirmeler de çalışmanın ikinci bölümünü oluşturdu. Tüm bu inceleme ve değerlendirmelerle varılan sonuçlarda objektif olunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda bir yazar olarak Attila İlhan'ın Türk romanına yeni bir soluk getirdiği, toplumcu gerçekçi sanat anlayışında köy romancılarından farklı bir çizgi yakaladığı, roman türü üzerine belirttiği görüşleri ile edebî tartışmalar başlatarak edebiyatm gelişimi açısından önemli rol oynadığı, gerek düşünceleri gerekse eserleri ile gelecek kuşaklara yol gösterici olma özelliğini taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
709 SUMMARY Atilla İlhan, is one of the most famous republic-time authors and poets of the Turkish Literature that gave works on the leading types like poetry, novel, narration, essay and memoir. He is mostly known as a poet in Turkish Literature. Yet his novels have been published in different times. In this research, Attila İlhan has been taken as a novelist and precedence has been given to his novels. His considerations about novels have been determined by searching the sources. The question has been tried to be answered, how much of his opinions about novels match with his own works. His understanding on novel, has been pointed out both by his opinions on the issue and by searching other sources. Thus, we tried to reveal his literature personality and his value in the republic-time literature in this research. At the end, the properties that built up Attila İlhan' s“art of novel”have been found out. The artistic part of a novel is its form. And the form is made up by some specific segments. The mission of the author is to build the structure of the novel by using these segments. The structure determines the artistic side of the novel. Thus, the author must take great pains with this point. This effort varies according to the point of view of the author and his artistic and technical understandings. In this research, in theoretical and practical way, we tried to find out the answers of the questions on the points that influenced Attila İlhan' s understanding. Meanwhile the characteristical lines of the author's art of novel have been determined. Thus, in the first part of this study, the opinions of the author on the novel type, the foundation thoughts of his novels, the criticisms that he received and his replies to them have been evaluated. And after that, every single of his novels was taken up and the710 functions of the elements that build up these novels were evaluated. And these evaluations are composed in the second part of this study. As the results of these researches and evaluations, we tried to be impartial. At the end of the study as an author, Attila İlhan, brought a new point of view to the Turkish Literature, he created a different understanding from the country novelists in the social art, he played an important role by creating arguments on literature which caused a development in it and with his opinions and his works he shed light on the ways of the posterity.