Ankara ili Altındağ ilçesi gecekondu bölgelerindeki suçluluk ve polis-suç ilişkisi üzerine sosyal antropolojik bir inceleme
In Altındağ where is an administrative district within the province of Ankara a social anthropologic research about crimes which are committed by suburbans in suburbs and tthe relations between police and crime
  1. Tez No: 141122
  2. Yazar: AYKUT TÖNGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
TÖNGÜR, Aykut, (Ankara İli Altındağ İlçesi) Gecekondu Bölgelerindeki Suçluluk ve Polis-Suç İlişkisi Üzerine Sosyal Antropolojik Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Zafer DLBARS, 157s. ÖZET: Gecekondu bölgelerinin suça meyilli insanlar yetiştirme ve suçun oluşması için uygun bir zemin olma özelliği açıktır. Bu tür bölgelerde Polisiye Tedbirler elbette ki hayati önem arz etmektedir, ancak şu da bilinmelidir ki, bu tedbirler, ne kadar iyi olursa olsun birer geçici çözüm niteliğindedir ve kangren olmuş organı boşuna tedavi etmeye çalışmaktan öteye gitmemektedir. Yapılması gereken; erken bir teşhisle tedaviye başlamak veya zaten kangren varsa diğer organların selameti için kesmektir. Gecekondu inşam suça meyillidir çünkü, ekonomik sıkıntısı var; kültür çatışması yaşamış ve sağlıksız bir aile ortamında yetişmiş, gerekli ilgi ve alakayı görmemiş psikolojisi tam olarak dengeli değil; eğitim ve sağlık problemi var çünkü çevresine yatırım yapılamamış; suç işlerken hiçbir şeyden çekinmiyor çünkü kaybedeceği bir şey yok. Yani, grafiklerden de anlaşılmaktadır ki, göçlerin neticesinde kent ortamında oluşturulmuş olan gecekondu bölgeleri tüm unsurlarıyla suç oluşturucu unsurları bünyesinde barındıran bölgelerdir ve hem fiziksel hem de sosyal olarak acil müdahaleler gerektirmektedir. Ayrıca söz konusu yerin imar durumunun olmaması, çok çarpık bir yapılanmaya sahip olması, sokak ve mahalle mefhumunun dahi olmamasıyla polisin buradaki olaylara müdahalesini zorlaştırmakta ve buda suç işleyene bu hususta bir güven vermektedir. Suç işleyen adeta yakalanamayacağına emin bir şekilde suç işlemektedir. Bu insanlar suç işlemenin rahatlığıyla iş sahibi olmaya bile çalışmamakta, şartların buna müsait olmasıyla geçimini temin etmek için meşru olmayan yolları tercih etmektedir. Kırsal kesimden kentlere göç olayı, suç potansiyelini de beraberinde getirmektedir. Bu durum gecekondu suçluluğu olgusunu ortaya çıkarmaktadır ve buda sadece polisiye yöntemlerle önü alınabilir bir olgu değildir. Bu güne kadar gecekonduya ve kaçak yapılaşmaya müdahale etmeyen tüm belediyeler, sadece çarpık kentleşme sonucunda oluşan sağlık sorunları ve doğal afetlerin oluşturduğu zararlardan değil suçluluğunun artışından da aslında sorumludur. Göç olayının önüne geçilebilmesi için, kentlerde mevcut bulunan imkanlar ülke içerisindeki tüm insanların hakkı olarak değerlendirip -ki öyle olduğu tartışılamaz- tüm yurt çapma yaygınlaştırılmalı ve her bir bireyin eşit olarak yararlanması sağlanmalıdır. Yatırımlar sadece merkezde yoğunlaşmama» dağılımı sağlanmalıdır. Kırsal bölgelerdeki gelir azlığı, verimsizlik, işgücü fazlalığı gibi itici nedenlerin önlenmesi gerekmektedir. Kırsal alanda verim kar istihdam olanakları meydana getirilebilmelidir. Tarım dışı hizmetler kırsal alana getirilmelidir. Kısacasr, gerek suçla mücadelede, gerekse ruhen ve bedenen sağlıklı vatandaşlar yetiştirme yönüyle gecekonduların mutlaka mercek altına alınması, buralara özel stratejiler geliştirilmesi, acil çözümler getirilmesi gerekmektedir. Bu, ihtiyaçtan da öte, bir zarurettir. Bu ne sadece devletin, ne sadece vatandaşın, nede güvenlik güçlerinin vazifesidir. Köklü çözüm, tüm kurumlarca sergilenen kolektif bir tavırla ancak elde edilebilecektir.TÖNGÜR, Aykut, (in Altındağ where is an administrative district within the province of Ankara) a Social Anthropologic Research about Crimes which are committed by Suburbans in Suburbs and The Relations between Police and Crime, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Zafer ILBARS, 157p. ABSTRACT It is clear that suburbs make people capable of committing crime. It has also a suitable condition for committing crime. Of course, it is important that the police take preventive measures. Nevertheless, everybody must know that these kinds of precautions, however they are so good, are just temporary solutions. It is not rather then trying to treat an organ that is gangrene. The thing must be done is to start the therapy with an early diagnosis or if there is already gangrene, to cut the organ for rescuing the body. Suburban are capable of committing crime, because they are exposed to cultural conflict and in economical difficulty; they had grown up in week family relations and so they could not have enough care and concern that they have. They have educational and health problems owing to lack of governmental investments to their environment They don't avoid to commit the crime because they don't have anything to lose. That is to say, as it is understood from the graphics, these suburbs that had been constituted in the province as a result of migrations are locations which contains all kinds of components that causes crimes and they requires urgent interventions. Besides, It is so difficult for police to interfere the crimes in suburbs since these environments had been constructed crooked, hence it makes people confident to commit the crime. The person who commits the crime almost feels himself in confidence not to be escaped by the police. Even these people do not try to have a job instead of heaving a job. They prefer illegal ways to earn money. Because it is more easy than doing a business for them. The migration phenomenon that is from countryside to the center brings the potential of crime together. This situation defines the crimes of suburbs and this is not an easy incident that can be prevented by precautions that is taken just by police. Up to now, all municipalities that did not prevent the constitution of suburb are responsible of not only natural disasters caused by deformed constitution of suburbs but also increasing of crimes in these areas. To prevent the migration, the opportunities and chances must be made widespread to all over the state and it must be provided to beneficial use for all people equally. Investments mustn't be gathered in the center, must be made widespread. Repulsive reasons like the low level of income, unproductiveness, the excess of labor must be prevented. The productive employment opportunities must be constituted in the countrysides. Services except for agriculture must be taken there as well. To sum up, to fight against the crime, suburbs must be observed more detailed. Special strategies must be produced for these kinds of places. Urgent solutions must be taken there. This is an obligation rather than a need. The permanent solution can be taken merely with the collective attitude by all the units of the state.
Özet (Çeviri)
TÖNGÜR, Aykut, (in Altındağ where is an administrative district within the province of Ankara) a Social Anthropologic Research about Crimes which are committed by Suburbans in Suburbs and The Relations between Police and Crime, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Zafer ILBARS, 157p. ABSTRACT It is clear that suburbs make people capable of committing crime. It has also a suitable condition for committing crime. Of course, it is important that the police take preventive measures. Nevertheless, everybody must know that these kinds of precautions, however they are so good, are just temporary solutions. It is not rather then trying to treat an organ that is gangrene. The thing must be done is to start the therapy with an early diagnosis or if there is already gangrene, to cut the organ for rescuing the body. Suburban are capable of committing crime, because they are exposed to cultural conflict and in economical difficulty; they had grown up in week family relations and so they could not have enough care and concern that they have. They have educational and health problems owing to lack of governmental investments to their environment They don't avoid to commit the crime because they don't have anything to lose. That is to say, as it is understood from the graphics, these suburbs that had been constituted in the province as a result of migrations are locations which contains all kinds of components that causes crimes and they requires urgent interventions. Besides, It is so difficult for police to interfere the crimes in suburbs since these environments had been constructed crooked, hence it makes people confident to commit the crime. The person who commits the crime almost feels himself in confidence not to be escaped by the police. Even these people do not try to have a job instead of heaving a job. They prefer illegal ways to earn money. Because it is more easy than doing a business for them. The migration phenomenon that is from countryside to the center brings the potential of crime together. This situation defines the crimes of suburbs and this is not an easy incident that can be prevented by precautions that is taken just by police. Up to now, all municipalities that did not prevent the constitution of suburb are responsible of not only natural disasters caused by deformed constitution of suburbs but also increasing of crimes in these areas. To prevent the migration, the opportunities and chances must be made widespread to all over the state and it must be provided to beneficial use for all people equally. Investments mustn't be gathered in the center, must be made widespread. Repulsive reasons like the low level of income, unproductiveness, the excess of labor must be prevented. The productive employment opportunities must be constituted in the countrysides. Services except for agriculture must be taken there as well. To sum up, to fight against the crime, suburbs must be observed more detailed. Special strategies must be produced for these kinds of places. Urgent solutions must be taken there. This is an obligation rather than a need. The permanent solution can be taken merely with the collective attitude by all the units of the state.