İngiliz ve Amerikan medenî yargılamasında uzman tanıklık
Expert witness in American and English law of civil procedure
- Tez No: 566325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR BOLAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Mahkeme süjelerinden birisi olan uzman tanık, esas itibariyle, tüm yargı kollarında var olan ve yargı kollarının muhakeme hukukunu ilgilendiren bir müessesedir. Günümüzde sadece yargılama faaliyeti içinde değil, sosyal yaşamın idamesi sırasında, teknik ve bilimsel bilgi ihtiyacının ne denli arttığı düşünüldüğünde, mahkemelerde hâkimlerin, hüküm kurmadan önce ve hüküm kurarlarken, uzman tanıklardan faydalanması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel kullanım alanlarına bakıldığında uzman tanıkların işlevi, meselenin hukukî boyutu değil vakıalarla alakalı olan maddî boyutuyla ilgilidir. Bu suretle uzman tanıklar, hâkim tarafından alınacak karar ve verilecek hükümde belirleyicilik bakımından üstün bir role sahip olurlar. Hukukumuzda olduğu gibi, İngiliz ve Amerikan uygulamalarında da uzman tanıklık konusu çok çeşitli tartışmaların olduğu ve hâlâ gelişimini tamamlamamış konulardan biridir. Görevlendirmenin kim tarafından ve hangi usûlle yapılması gerektiği, uzman tanıklık üzerindeki önyargının sebepleri ve bu önyargının nasıl kırılabileceği, uzman tanık beyanının hangi kriterler kullanılarak kabul edilebileceği ve geçerli sayılacağı, uzman tanıklarla ilgili gider ve masrafların kim tarafından hangi oranlarda karşılanması gerektiği, uzman tanık görüşlerinin imtiyazlı korumaya sahip olup olmayacağı, uzman tanık sayısının sınırlandırılması ile hukukî dinlenilme hakkı arasında nasıl bir denge kurulması gerektiği gibi konular tartışmaların sıklıkla yaşandığı konu başlıklarıdır.
Özet (Çeviri)
Expert witnesses, which are one of the subjects of the court, are mainly organisations that are present in all jurisdictions and that concern the procedural law of the jurisdictions. When we consider the increased need for technical and scientific knowledge nowadays; not only under the litigation activity, but in the maintenance of the social life, the use of expert witnesses by the judges before and after making a judgement emerges as a necessity. When we look at the general terms of use, the function of expert witnesses is not the legal aspect of the issue, but the material aspect that is relevant to the cases. This way, witness shall have a superior role in the determination of the decision to be taken by the judge and the judgement to be made. As in our law, the expert witnessing institution in the English and American practices is one of many issues that have a wide variety of debates and it still is unable to complete its evolution. By whom and in what way the appointments should be made, the reasons of the prejudices on the expert witnessing and how to overcome such prejudice, the criteria to be used for the acceptance and validity of the expert witness declarations, who should bear the expenses and fees related to expert witnesses, whether the expert witness discussions shall be subject to privileged protection, how the balance between the limitation of the number of expert witnesses and the right to be heard legally shall be maintained are the issues that are usually discussed.