11 eylül 2001 terör saldırısına ilişkin gazete yazı türlerinin içerik analizi
Content analysis of types of newspaper articles related to 11 september terror attack
  1. Tez No: 231041
  2. Yazar: EBRU TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenenterör eylemi dünya tarihinin en büyük terör olaylarından birisi olarakdeğerlendirilmektedir. Soğuk Savaşın bitmesiyle birlikte dünya siyasetine yön veren,ordusuyla ve ekonomik gücüyle rakipsiz kalan, süper güç ABD, ilk kez topraklarındasaldırıya uğramıştır. ABD tarafından eylemi ABD'nin Afganistan'ın Rusya işgalisırasından desteklediği Afganlı mücahitlerden biri olan Usame Bin Ladin'ingerçekleştirdiği iddia edilmiştir. Terör eylemi ile birlikte varolan Doğu-Batıçatışması tezi tekrar ortaya atıldı ve İslam Uygarlığı'nın Batı'ya ve Batı'nın sahipolduğu değerlere düşman olduğu ifade edilmeye başlanmıştır. 11 Eylül 2001 teröreylemi ABD için önemli bir fırsat oluşturmuştur. ABD, Sovyetler Birliği'ninardından yeni düşmanını yaratmış ve İslam Uygarlığı'nı dünya kamuoyu önündehedef göstermiştir. Batı'ya göre İslam Uygarlığı ile Batı Uygarlığı çatışmaktadır.Batı'nın Doğu üzerinde kurmuş olduğu ekonomik, siyasi ve kültürelhegemonya iki dünya arasındaki çatışmanın asıl kaynağını oluşturmaktadır.Küreselleşme ile birlikte zengin ve fakir ülkeler arasındaki ekonomik eşitsizliklerdaha fazla artmıştır. Bu ülkelerin ekonomik anlamdaki yetersizlikleri onları gelişmişülkelere siyasi anlamda da bağlamaktadır. Batı sahip olduğu değerleri en üstün veideal değerler olarak tanımlamakta, küreselleşmeyi ekonomik, siyasi ve kültürelolarak tüm boyutları ile dünyaya ihraç etmektedir.Araştırma kapsamında 11 Eylül 2001 terör eyleminin ardından ideolojikolarak farklı görüşlere sahip olan Hürriyet, Zaman ve Cumhuriyet gazetelerindekihaberler ve köşe yazıları analiz edilmiştir. Gazetelerde yer alan haberlerin iletilerininanalizi, haber aktörlerinin iletilerinin analizi ve köşe yazıları analiz edilerek 11 Eylül2001 terör eyleminin ve ardından yaşanan gelişmelerin kamuoyuna ne şekildeiletildiği, terör eylemi ile İslam dini arasında nasıl bir bağlantı kurulduğu, eyleminolası nedenlerinin neler olduğu, eylemin yol açtığı ve yol açması olası sonuçları,olayın Türkiye, ABD, AB ülkeleri ve Müslüman ülkeler açısından siyasal, ekonomik,sosyo-kültürel anlamlarda önemi ve taşıdığı anlam belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The terrorist attack on the World Trade Centre in New York on 11 September2001 is considered to be one of the worst terrorist attacks in the world history. TheUSA, the super power shaping the politics after the cold war, without a rival with itsarmy and economical power, was attacked on its own soils for the first time. It wasclaimed by the USA that the attack was made by Osama Bin Laden, one of theAfghan mujahids that the USA supported during the Russian invasion ofAfghanistan. The thesis about the east-west conflict was again put forward with theterror attack and it was started to be stated that Islam Civilization became an enemyof the West and the values of the West. 11 September Terror Attack created animportant opportunity for the USA. The USA created its new enemy after the SovietUnion and targeted Islam Civilization before the world public opinion.Economical, political and cultural hegemony of the west over the eastappeared to be the main reason for the conflict between the two worlds. Along withthe globalization, economical inequities between the rich and poor countries haveincreased more. Economical insufficiencies of these countries also make themdependent on the developed countries politically. The west defines the values it hasas the most superior and ideal values and exports globalization with its alldimensions, economically, politically and culturally, to the world.Within the scope of the research, following the 11 September 2001 terrorattack, news and columns in the newspapers Hürriyet, Zaman, and Cumhuriyet,which have different ideological views, were analyzed. With the analysis of the newsmessages in the newspapers, analysis of news actors' messages and analysis ofcolumns, it was tried to be determined how the 11 September terror attack and thepost-attack developments were delivered to the public, what kind of connection wasmade between the terror attack and the Islam religion, what were the possible reasonsfor the attack, the results and the possible results of the attack, and the political,economical, socio-cultural importance of the event for Turkey, the USA, the EUcountries and Muslim countries and the meaning it carries were studied.