Esirüddin el-Ebheri'nin kıyas anlayışı
Esirüddin el-Ebheri's views on syllogism
  1. Tez No: 141164
  2. Yazar: KAMİL KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR YAREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
113 ÖZET Kömürcü, Kamil, Esîrüddin el-EbherVnin Kıyas Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Tahir Yaren, 114+ 8 s. Bu tezde Esîrüddin el-EbherVnin kıyas anlayışı incelenmiştir. Tez, önsöz, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Önsözde bu tezin konusu, önemi, amacı ve yöntemi belirtilmeye çalışılmıştır. Girişte ise EbherVnin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmektedir. Mantıkçının hayatı anlatılırken dikkat çekilmek istenen nokta, onun almış olduğu eğitim ve yetiştiği ilim çevresidir. Eserlerleri tanıtılırken ise, bunları hangi üslupla ele alındığı, içeriklerinin ne olduğu, hangi dillere tercüme edildikleri, üzerlerine yazılan şerhlerle haşiyeler ve hangi kütüphanelerde yer aldıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, tezin asıl konusunu oluşturan kıyas bölümüne bir hazırlık olması düşüncesiyle kısa da olsa EbherVnin, mantığın diğer konularına ilişkin görüşleri anlatılmıştır. İlk önce mantığın önemi, konusu ve amacı üzerinde durulmuş, daha sonra sırasıyla klasik mantığın diğer konularına değinilmiştir. Alışılagelmiş sıralamadan farklı olarak beş sanat konusu henüz kıyas konusu işlenmeden bu birinci bölümün sonunda işlenmiştir. Bunun sebebi, bu tezin asıl konusunu oluşturan kıyasın uygulama alanının beş sanat olmasıdır. İkinci ve son bölümde EbherVnin kıyas anlayışı ortaya konmaya çalışılmıştır. Burada ilk önce kıyasın tanımı ve unsurları üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise kıyas çeşitlerine yer verilmiştir. Geçerli sonuç veren kıyas şekilleri ve modları anlatılımıştır. Kıyas konusuyla doğrudan bağlantılı olan, kıyasta hata, sonucun öncüllerden zorunlu olarak çıkması için öncüllerin doğru olması gerekmemesi, anaoloji, tümevarım, vb. konular da bu bölümde işlenmiştir. Sonuç kısmında ise bu çalışma sonunda ulaşılan kanaatler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY Kömürcü, Kamil, Esîrüddin el-EbherVs Views on Syllogism, Master's Thesis, Advisor: Professor M. Tahir Yaren, 114+8 p. In the thesis, Esîrüddin el-EbherVs views on syllogism have been dwelt upon. It consists of a preface, an introduction, two chapters and a conclusin. In the preface, the importance, purpose and methodology of the thesis focused on. In the introductory part, some information about el-EbherVs life and works has been given. While his life is told, the important point is the education his received and the scholarly milieu. While his works are introduced, his style, their contents, their translation into other languages, their explainatory notes and their commentaries have been tried to be determined In the first chapter to make preparation for the core of the thesis which is syllogism, el-EbherVs view on the other subjects have been shortly touched upon. First of all, the importance of logic, its topic and purpose have been concentrated on and then the other topics in classical logic dwelt on part from traditional order, five topics in art have been examined in the last parts of the first chapter even befaore focusing on syllogism. The reason for this is that the core subject of the thesis, syllogism, is applied in the five art topics. In the second and last chapters, the syllogical ideas of el-EbherVs have been tried to be introduction. First, the defination and elements of syllogism have been focused on. Then the types of syllogism have been explained Different figures of syllogism leading to valid cosequences and moods have been told. The falsification in syllogism, premises which are directly relatet to the consequence, the unnecessaty of premises reliability, analogy, induction, etc. have been focused on in this part In the final part the opinions which was have got have been mentioned