Kilisli Abdullah Efendi'nin kıyas anlayışı
Kilisli Abdullah Efendi on anagoly
- Tez No: 81773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR YAREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET İmamoğlugil, Halil, Kilisli Abdullah Efendi'nin Kıyas Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Tabir Yaren, V, 108 s.“Kilisli Abdullah Efendi'nin Kıyas Anlayışı”adını taşıyan Yüksek Lisans Tezi, konunun amacını, önemini ve yöntemini anlatan giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan meydana gelmektedir. Birinci Bölümde; Abdullah Efendi'nin hayatı ile ilgili bilgiler verildikten sonra, eserleri özet olarak tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci Bölümde; Aristo mantığının İslam dünyasına girişinden 19. yüzyılda Abdullah Efendi'ye kadar geçirdiği safhalar üç başlık altında ele alınmıştır. İlk olarak Aristo mantığının İslam dünyasına girişi ve tercüme faaliyetleri, ikinci olarak Kindi, Farabi, İbni Sina, İbni Rüşd ve Gazzali gibi İslam filozof ve mantıkçılarının çalışmaları ve mantık anlayışları, son olarak da Abdullah Efendi'ye kadar İslam dünyasında yapılan mantık çalışmaları kronolojik sıraya göre incelenmiştir. Üçüncü ve Son Bölümde; Abdullah Efendi'nin Kıyas Anlayışı incelenmiştir. Kıyasla ilgili müstakil olarak yazmış olduğu eserlere dayanarak çıkartılan kıyas anlayışı, 13. asır İslam mantıkçılarından Semer kandi ve Esirüddin el-Ebheri, 15. asırdan Molla Fenari, 18. asırdan Gelenbevi ve 19. asırdan çağdaşı olan Ahmet Cevdet ile karşılaştırılmak suretiyle ele alınmıştır. Sonuç olarak; Abdullah Efendi'nin, esasım Aristo mantığının teşkil ettiği, Farabi ve İbni Sina geleneğine bağlı Türk-İslam mantıkçıları silsilesinin son ve en büyük temsilcilerinden biri olduğu bu tezin başlıca tesbitidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Imamoğlugil, Halil, Kilisli Abdullah Efendi on Anology, Master Thesis, Adviser: Assotiate Professor Tahir Yaren, V, 108 pages. This thesis which is titled“Kilisli Abdullah Efendi on Anology”consists of an introduction which deals purpose, importance and method of the study and three chapters and a conclusion. The first chapter, deals with the life of Abdullah Efendi, his works are tries to introduce it in summary. The second chapter, evaluates the taransformations of Aristote's Logic from the date of it's entrance into Muslim world, to the 19 th century, i.e., Abdullah Efendi own time, are examined under the theree titles. First, introduction of Aristote's Logic into Muslim world and translation movement. Second deals with works on logic and Logicians such as Kindi, Farabi, İbni Sina and İbni Rüşd and their works on logic. Lastly, the works on Logic in the Muslim world up to Abdullah Efendi are examined chronologically. In the third (the last) chapter, Abdullah Efendi own understandy of Anology is examined. His understandy of Analogy deduced from his own books written on Analogy is examined in comparison with Muslim Logicians Semerkandi and Esiriiddin el-Ebheri (who lived in the 13 th century), Molla Fenari (15 th century), Gelenbevi (18 th century) and his contemporary Ahmet Cevdet (19 th century). In conclusion, it's argued that Abdullah Efendi is the last and one of the most important representative of Turco-Muslim logicians tradition who based on Aristote Logic and devoted to Farabi and İbni Sina. T.C YÜKSEKÖ?RETİM KURULU