Esîrüddin El-Ebherî'nin mantık anlayışı
Esîrüddin El-Ebherî's views on logic
- Tez No: 249331
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR YAREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tez, önsöz, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Önsözde, tezin konusu, önemi, amacı ve yöntemi üzerinde durulmuştur.Girişte, mantığın tanımı, mahiyeti, amacı ve konusu araştırılmıştır.Birinci bölümde, lafız, lafzın delâleti, kavram ve terimler değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, önermeler incelenmiştir. Önermelerin tanımı, unsurları ve çeşitleri araştırılmıştır.Üçüncü bölümde çıkarımın çeşitleri üzerinde durulmuştur. Bu çeşitler, kıyas, tümevarım ve analojidir.Sonuçta ise elde edilen veriler tekrar değerlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is consisted of a preface, an introduction, three chapters and a conclusion.In the preface, ıt is focused on the matter, the importance, the purpose and the methodology of the thesis.In the introduction, the definition, the essence, the purpose and the matter of the logic are investigated.In the first chapter, the word, the denotation of the word, the concept and the terms are evaluated.In the second chapter, the propositions are examined. The definition, the elements and the kinds of the proposition are investigated.In the third chapter, the kinds of inference are scrutinized. These kinds are the syllogism, the induction and analogy.In the conclusion, the datas obtained are revaluated and classified.