Ahmed Ağaoğlu ve eğitim görüşleri
Ahmed Ağaoğlu and his ideas about education
- Tez No: 141178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ahmed Ağaoğlu 1869 yılında Azerbaycan'ın Karabağ iline bağlı Susa şehrinde ilmi ve ilim adamlarım seven bir ailede dünyaya gelmiştir. Ağaoğlu öğrenim hayatına mahalle mektebinde başlamış sonra Rus Tali Mektebi'ne ve Realne Uçilişe'ye devam etmiştir. Daha sonra yüksek öğrenim yapmak için Paris'e giden Ağaoğlu orada dil, tarih ve hukuk eğitimi almıştır. Özellikle Paris'te tanıştığı dünyanın en önde gelen ilim adamları sayesinde düşünce dünyası şekillenen Ağaoğlu, henüz 21 yaşındayken bazı dergi ve gazetelerde yazılar yazmaya da başlamıştır. Daha sonra Azerbaycan'a dönen Ağaoğlu burada toplumunun bağımsızlığını kazanması için bir çok fâaliyetler gerçeMeştirmiştir. Bu faaliyetleri neticesinde üzerindeki baskı artınca 1908 yılında Türkiye'ye göç etmiştir. Ahmed Ağaoğlu, İstanbul'a geldikten sonra bir çok dergide ve gazetede çalışmış, sayısız makaleler yazmıştır. Bunun yanında bir çok alanda eksik gördüğü hususları ortaya koymak için raporlar hazırlamışlar. 1910-1911 yılında eğitimdeki yanlışlıkları anlatan bir raporunu İstanbul'daki sorumlulara iletmiştir. Ayrıca o dönemde Türk vatanında faaliyet gösteren yabancı okullar ve bu okullarda okuyan öğrenci sayısının büyüklüğünü göstermek için yine bir rapor hazırlamış ve yetkililere sunmuştur. Ağaoğlu çocuklarımızı istenilen şekilde yetiştirmek için milli bir eğitimin verilmesinden yanadır. Bunun yanında özellikle eğitim verilen okulların, öğretmenlerin, eğitim araç-gereçlerinin eksikliklerinden de bahseden Ağaoğlu bu eksikliklerin giderilmesinden yanadır. 154
Özet (Çeviri)
Ahmed Ağaoğlu was bom in a family who likes science and scientists in Şuşa, the town of Karabağ in Azerbaijan in the year of 1869. Ağaoğlu began his education life in the town school; than he continued Russian Tali School and Realne Uçilişe. After that, Ağaoğlu, who went to Paris for an advanced learning, studied language, history and law there. Ağaoğlu whose ideas took form thanks to the worldly famous scientists started to write essays for some magazines and newspapers when he was only 21. soon after Ağaoğlu who turned back to Azerbaijan did many activities for the independence in society. He immigrated to Turkey in 1908, when the pressure on him became to increase as a result of his works. Ahmed Ağaoğlu worked for many magazines and newspapers and wrote innumerable essays after he came to Istanbul. Beside this, he prepaired reports in order to make some points that are not adequate clear. He conveyed his report that explains the mistakes of the education between 1910-1911 to the authorities in Istanbul. He also prepared a report that is written to show the greatness of the number of foreign schools and the students studying at these schools on Turkish country at that term and he presented this report. Ağaoğlu is for presenting a national education in order to grow our children in the way we want And also Ağaoğlu, mentioning especially the lack of the schools' education, teachers' educating materials, is for removing these deficiencies. He is for teaching and education religion definately. He is for giving this education first in family; then in schools and in Mosques. 155