Aziz Augustinus ve asli günah anlayışı
St. Augustinus and his doctrine of original sin
- Tez No: 141176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Yeşilyaprak, Fatih, Aziz Ausustinus ve Asli Günah Anlayışı. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ahnet Hikmet Eroğlu, 13Ss. Araştırmamızda Asli Günah 'in Aziz Augustinus Teolojisinde nasıl yorumlandığı ve günahın birer açılımı olan Kötülük, İnayet ve Kader konularının Aziz Augustinus'ta ne şekilde irdelendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın Giriş Bölümü' nde Hıristiyanlıktaki günah anlayışı genel hatlarıyla sunulmuş ve Asli Günah'ın teşekkülü hakkında özet bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm' de Aziz Augustinus'un hayatı ele alınmış ve yaşam boyunca karşılaştığı psikolojik, sosyolojik, felsefi ve teolojik yönden önemli olan bazı olaylar açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci ve son bölümde ise, Hıristiyanlığın temel doktrini olan Asli Günah öğretisinin Aziz Augustinus' ça nasıl yorumlandığı ve bu günahın birer açılımı olan bazı önemli kotluların onun zihninde ne şekilde formüle edildiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yeşilyaprak, Fatih, St. Amustinus and His Doctrine of Original Sin. Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Ahmet Hikmet Eroğlu, 135s. In this thesis It is aimed at making clear that how Original Sin was understood and how some issues such as Evil, Grace and Destiny which are appearing of Original Sin was examinatedin St. Augustinus's Theology have. İn the Introdiction, we handled The Perception of Sin in main lines and have given summary information about forming of Original Sin. İn the first part, we have deal with Augustinus's Life and some phsychologically, sociologically and theologically important events he experienced. İn the second and last part, It is tried to made clear how Original Sin which is crucial for Christianty was regarded by St. Augustinus and how its contioustions were formulated in his mind