Kur'an-ı Kerim'e göre müslüman ve sorumlulukları
The Moslem and the responsibilitien of moslem according to the Koran
  1. Tez No: 141188
  2. Yazar: ERDAL ERTORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Ertorun, Erdal,“Kur'ân-ı Kerîm' e Göre Müslüman ve Sorumlulukları”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. İdris ŞENGÜL, 110+6 sayfa Tezin giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodu hakkında kısa bir açıklama yapıldı. Ayrıca konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için yine giriş bölümünde insanın yaratılışı, eylemleri ile birlikte sorumluluk açısından insan-Allah, insan-toplum ve insan-tabiat ilişkileri hakkında genel bir bilgi verildi. l.Bölümde yaratan ile yaratılan arasındaki ilişki işlendi. İnsan-Allah ilişkisi bağlamında ibadet, dua, şükür, tebliğ ve HzJPeygamberi örnek alma açısından insanın sorumluluğu üzerinde duruldu. 2.Bölümde insan-sosyal çevre ilişkisi işlendi. Bu bağlamda iyi örnek olma, iyiliği emretme, sözünde durma, maddi manevi yardımda bulunma, tevazu gösterme, güvenilir ve adil olma açısmdan Müslüman'ın sorumluluğu üzerinde duruldu. 3.Bölümde insan-doğa(tabiat) ilişkisi işlendi. Doğanm insanın emrine verilmesi, doğanm kutsal bir varlık olarak algılanması, ekolojik dengeyi koruma ve insana verilen doğayı imar görevi olan halifelik açısmdan Müslüman'ın sorumluluğu üzerinde duruldu. Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın özeti yapıldıktan sonra tez bibliyografya ile sona erdirilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ertorun, Erdal,“The Moslem and The Responsibilitien of The Moslem According to The Koran”, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. İdris Şengül, 110+6 pages In the introdaction part of the thesis a brief explanation has been given on the subject, the importance, the aim and the method of the research. In addition, in order for the subject to be easily comprehensible general information has also be given about the Human being-God, the Human-being- society and the Human being-Nature depending on the creation of man, his actions and responsibilities. The relationship between the Creator and the Created has been given in the first part With in the scope of the Human being-God relationship, the responsibilities of the man have been discussed in terms of praying, supplication, thanking, informing and modeling Prophet Mohammed. The relationship between the Human being and social environment has been explained in the second part. The responsibilities of the Moslem have been discussed in terms of being a good model, ordering goodness, keeping promises, helping materially and morally, being modest, trustworthy and fair. The relationship between the Human being and nature has been focused in the third part. The responsibilities of the Moslem have been discussed in terms of nature's being placed at the disposal of the man perceiving the nature as a holly existence preserving the ballance of ecology and the misson of Califate given to man to construct the nature. In the conclusion part a summary of the research has been made and the thesis has been ended with bibliography. 112