TRACECA programı çerçevesinde AB- Azerbaycan ilişkileri
EU-Azerbaijan relations in the framework of TRACECA programme
- Tez No: 141202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET SSCB'nin çökmesi ve dolayısıyla Soğuk Savaşın bitmesi iki kutuplu dünya sisteminin değişmesine yol açtı. AB yeni oluşan, zengin doğal kaynaklara ve stratejik öneme sahip YBD'le sıkı bir işbirliğine girmeye başlamıştır. YBD'den biri olan Azerbaycan'la AB ilişkileri, AB'nin 31 Aralık 1991 'de Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanımasıyla başlamıştır. AB ~ Azerbaycan ilişkileri esasen 5 dalda yürütülmektedir: 22 Nisan 1996 'da imzalanan Partnerlik ve İşbirliği Anlaşması; TACİS çerçevesinde ulusal ödenekler ve alt programlar; - TRACECA, INOGATE ve başka uluslararası projeler; - EXAP ve REAHAB yardım programlan; - Gıda Güvenliği Programı. TRACECA programının temelleri 1993 Brüksel Konferansı ile atılmıştır. TRACECA programının amaçları aşağıdakilerdir: YBD'in alternatif ulaştırma güzergahları ile Avrupa ve Dünya pazarlarına ulaşma kapasitelerinin artırılmasıyla politik ve ekonomik bağımsızlıklarının desteklenmesi; Partner devletler arasında bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi; TRACECA'nın UFK ve özel yatırımcıların desteğini artırma yönünde bir katalizatör olarak kullanılması; TRACECA güzergahının Trans-Avrupa Şebekelerine (TENs) birleştirilmesi. 159TRACECA programı, Eylül 1998 Bakü'deki“İpek Yolunun Canlandırılması”Konferansında imzalanan Avrupa - Kafkasya - Asya Ulaştırma Koridorunun Geliştirilmesine Yönelik Temel Çok Taraflı Uluslar arası Taşımacılık Anlaşması ile hukuki çerçeveye kavuşmuştur. Anlaşmaya göre Hükümetlerarası Komisyon kurulmuş ve Bakü'de Daimi Sekreterya açılmıştır. TRACECA programı çerçevesinde 1993-2002 yılları arasında toplam değeri 57.705.000 dolar olan 39 teknik destek projesi ve toplam değeri 52.300.000 olan 14 yatırım projesi gerçekleştirilmiştir. Düzenli toplanan yıllık konferans ve çalışma grupları TRACECA programının gelişimi için çalışmalar yapmaktadır. Azerbaycan 22 teknik destek ve 12 yatırım projesine katılmıştır. TRACECA programı sonucunda Azerbaycan'da aşağıdaki gelişmeler beklenilmektedir: Dağlık Karabağ problemine kesin çözüm getirilmesi; AB - Azerbaycan ticaretinin gelişmesi; Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının dünya pazarlarına ulaşımının kolaylaştırılması; Güzergah ile taşınacak yük toplamının artması; Azerbaycan'ın ulaştırma sektörü altyapısının gelişmesi ve sektörün etkin, uluslararası standartlara cevap veren, tek çatı altında yönetilen yapıya kavuşması; Azerbaycan'ın stratejik öneminin artması; Yabancı yatırımların artması. 160
Özet (Çeviri)
SUMMARY The end of Cold War with the collapse of USSR had dramatic impacts on bipolar world system. EU started to make cooperation with NIS possessing rich natural resources and strategically importance. EU relations with Azerbaijan as one of NIS started by EU's recognition of Azerbaijan's independency in December 31, 1991. EU Azerbaijan relations mainly are carried out in the five categories: - Partnership and Cooperation Agreement, which was signed in April 22, 1996; - National allocations and subprograms in the framework of TACIS; - TRACECA, INOGATE and other international projects; - EXAP and REHAB aid programs; - Food Security Programme. TRACECA programme began by Brussels Conference in 1993. The aims of TRACECA are: - To support the political and economic independence' of the republics by enhancing their capacity to access European and World markets through alternative transport routes; To encourage further regional co-operation among the partner states; - To increasingly use TRACECA as a catalyst to attract the support of International Financial Institutions (Ms) and private investors; - To link the TRACECA route with the Trans - European Networks (TENs). 161TRACECA programme gained its legal framework by Basic Multilateral Agreement on International Transport for the Development of the Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia which was signed in“TRACECA - Restoration of the Historic Silk Route”Conference in Baku, in September 1998. According to the agreement Intergovernmental Commission has been established and Office of Permanent Secretariat has been opened in Baku. In the framework of TRACECA programme, thirty-nine technical assistance projects total costing 57.705.000 $ and fourteen investment projects total costing 52.300.000 $ have been carried out between 1993 - 2002 years. Annual conference and working groups that regularly meet, make studies for development of TRACECA programme. Azerbaijan has participated in twenty-two technical assistance and twelve investment projects. Further progresses are expected as a result of TRACECA programme in Azerbaijan: - Reaching lasting solution to Nagorno Karabakh problem; - Development of EU - Azerbaijan trade; - Facilitation of transportation of Azerbaijan's natural resources to world market; - Increasing total carriage transporting by the TRACECA; - Development in infrastructure of transport sector of Azerbaijan and giving it centrally managed structure that meets international standards; - Increasing of strategic importance of Azerbaijan; - Increasing foreign investments. 162