A conversation analytic study on teacher interactional competence through talk management in a semi-instructed EFL context
Yabancı dil olarak İngilizcenin öğretildiği yarı resmi bir ortamda etkileşim yönetimi yoluyla öğretmen iletişim yetisi üzerine bir konuşma çözümlemesi çalışması
  1. Tez No: 772554
  2. Yazar: EYÜP DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yabancı dil öğretimi ve öğrenimi ile uğraşanlar, dil sınıflarında gerçekte neler olup bittiğini hep merak etmişlerdir. Sınıf içi etkileşimsel yetisinin temel özellikleri açıkça tanımlanmış ancak yine de öğretmenler için sınıf içi söylemi etkileşimli olarak nasıl yönetecekleri ve öğrencilerin bu etkileşime aktif olarak nasıl dahil olacakları konusunda daha fazla kılavuza ihtiyaç vardır. Buna göre, etkileşimin dil gelişimindeki rolü üzerine yapılan pek çok çalışma, sosyal inşacı teoriler perspektifinden Sınıf İçi Etkileşimsel Yetisinin (SİEY) mikro çözümlemelerinin yolunu açmıştır. Ancak SİEY ile ilgili çalışmaların çoğu, öğretenlerin mesleki gelişimlerini veya öğrenenlerin iletişimsel yetisini tam resmi bir ortamda araştırmıştır. Sınıfta en çok arabulucu, dönüştürücü, yansıtıcı, yaratıcı, esnek, stratejik düşünen ve uygulayıcı olması beklenenler öğretmenler olduğu için bu çalışma, Konuşma Çözümlemesini (KÇ) kullanarak, İngilizcenin Yabancı Dil (İYB) olarak öğretildiği yarı resmi bir İngilizce Etkileşim Kulübünde (İEK) üç öğretmenin konuşmayı nasıl yönettiğini ortaya çıkarmayı ve açıklamayı amaçlamıştır. Verilerin KÇ analizi, Başlatma-Cevap-Geri Dönüt (BCG) dizisinin öğretmenlerin SİEY'ni oluşturan ana özellik olduğunu ve birçok durumda konuşmayı yönetmek için bir kaynak olduğunu ortaya çıkardı. Buna rağmen, BCG dizisi sınıf içi konuşmayı daha ileriye götüremediği ve konularla desteklenmediği takdirde pedagojik açıdan bir sınırlılık ortaya çıktığı görüldü. Tespit edilen eksiklikler ve pedagojik çıkarımlar, araştırmacıyı birbiri ile bağlantılı dört ana bileşenden oluşan Öğretmen Etkileşimsel Yetisi (ÖEY) çerçevesini oluşturmaya itti. ÖEY söylemde duraklama, sosyo-bireyselleştirme, dijital okuryazarlık ve öğreten özerkliği başlıkları altında sıralanmış olup ilk iki kavram yeni olmakla birlikte ikinci dil araştırmalarındaki mikro stratejilere dayanırken, diğer iki kavram ise ikinci dil edinim literatüründe zaten bilinmektedir. Şu bilinmelidir ki bu alternatif bir çerçeve veya yeni bir dil öğretim yöntemi değildir; aksine, dil öğretmenleri, dil eğitimi bölümü öğrencileri ve öğretmen eğiticisi için ikinci dil öğretme ve öğrenme sürecini iyileştirmek için bir kılavuz olarak görülmelidir. Teori odaklı değildir ancak sınıf içi söylemi, sınıf içi deneyler ve sınıf içi araştırma bulgularında mevcut olan ikinci dil uygulamalarının bakış açılarından beslenmektedir. Model bir çerçeve olarak uygulanabilir ve kullanılan stratejiler bağlama göre uyarlanabilir, dönüştürülebilir veya genişletilebilir. Çalışmadan elde edilen iç görüler, dil pedagojisi ile dil edinimi arasındaki bağın anlaşılmasına da katkıda bulunabilmenin yanı sıra bu iki kavramla ilişkili teori ile pratik arasındaki boşluğu doldurabilir. Esnektir ve sosyo-bağlamsal ve kültürel perspektiflerden spontane öğretme ve öğrenme eylemlerine yanıt verebildiğinden, bulgular yöntem-ötesi-pedagojiyi destekleyen yaklaşımları besleyebilir. Ayrıca, periyodik olarak kullanıldığında öğretmenlerin mesleki gelişimini izlemek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, ikinci dil bağlamı uygun bir şekilde dijitalleştirildiğinde en iyi sonucu verebilir ve öğretim sürecini iyileştirebilir. Önerilen çerçeve, SİEY hakkında farkındalığı artırabilir ancak yabancı dil lisans programlarında şimdilik SİEY'le ilgili bir ders bulunmamaktadır bu yüzden öğretmen eğiticileri tarafından bağımsız bir şekilde kullanılabileceği için öğretmen yetiştirme programlarına entegre etme çabalarına katkıda bulunabilir. Bağlama özgü ve ihtiyaç temelli bir çerçeve olduğundan, İngilizcenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi (İYDÖ) programlarındaki öğretmen eğitimini, yöntem-ötesi-pedagojiye yönlendirebilir. Ayrıca hizmet içi ve hizmet öncesi dil öğretmenlerin yansıtıcı, eleştirel ve dönüştürücü entelektüeller olmalarına yardımcı olabilir. Bu yüzden bu çalışma tarafından önerilen çerçeve ve benzerleri daha çok bilimsel araştırmanın odak noktası olmalı ve buna göre kapsamı genişletilmeli veya uyarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Those who are involved in teaching and learning a foreign language have always wondered what is really going on in language classrooms. The fundamental features of classroom interactional competence are clearly defined, yet still there is a need for more guidelines for teachers about how to interactively manage the classroom discourse and for learners to be actively involved in the classroom interaction. Accordingly, a good many studies on the role of interaction in language development have paved the way for micro analyses of Classroom Interactional Competence (CIC) from the perspective of social constructivist theories. However, most of the studies on CIC have investigated the professional development of teachers or the interactional competence of learners within fully instructed environment. It is teachers who are mostly expected to be the mediator, transformers, reflective, creative, flexible, strategic thinkers and practitioners in the classroom. Therefore, the present study aimed to simply uncover and describe, using Conversation Analysis (CA), how three teachers managed the talk in a semi-instructed English Interactional Club (ENIC), where English is taught as a Foreign Language (EFL). The CA analysis of data found out that the Initiation-Response-Feedback (IRF) sequence characterized the CIC of the teachers and it was a resource to manage the talk in many cases. Even so, it failed to push the talk further and became a pedagogical constraint when it was not followed by topicalization. This gap and the pedagogical implications urged the researcher to come up with the Teacher Interactional Competence (TIC) framework, which has four interdependent main components: pause-in-discourse (PID), socio-vidualize, digital literacy and teacher autonomy. The first two concepts are novel with micro-strategies rooted in the L2 research, whereas the other two notions are already known to the L2 acquisition literature. It is not an alternative framework or language teaching method; rather, it is just a guideline to ameliorate L2 teaching and learning process for language teachers, student-language teachers and teacher educators. It is not theory-driven though it is fed by the perspectives of classroom discourse, classroom experimentation and L2 applications already available in classroom research findings. It can be taken as a model and the strategies employed can be adapted, transformed or extended depending on the context. The insights from the study can also contribute to the understanding of the nexus between language pedagogy and language acquisition bridging the gap between theory and practice. Furthermore, the findings can feed into the approaches promoting post-method pedagogy as the framework is flexible and can respond to the spontaneous teaching and learning acts from socio-contextual and cultural perspectives. It can also be used to trace the professional development of teachers when employed periodically. However, it works best and ameliorates the teaching process when the L2 context is appropriately digitalized, which is in rapport with the endeavors to use technology in interaction and in action. The proposed framework may guide in-service and preservice teachers, and student teachers who are willing to smoothly manage the classroom discourse to maximize and extend learning opportunities beyond fully-instructed environments. Such a framework might raise awareness about CIC and contribute to the efforts of integrating it into teacher training programs. Even though these programs may not be able for now to include a specific section on classroom interaction, the framework, suggested by this study along with the precedent ones, can bridge this gap as they can be readily exploited by teacher educators independently. They might orient teacher training in TEFL programs towards post-method pedagogy because they are context-specific and need-based. They may help in service and preservice language teachers become reflective, critical and transformative intellectuals; thus, they should be the focus of more scientific inquiries and be extended or modified accordingly.