İşletmelerin örgütsel güven ve sosyal sorumluluk anlayışları üzerine bütünleşik kurumsal iletişim yönlü bir araştırma
An Integrated corporate communication-sided study on business enterprises organizational trust and social responsibility understandings
- Tez No: 141203
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET“İşletmelerin Örgütsel Güven ve Sosyal Sorumluluk Anlayışları Üzerine Bütünleşik Kurumsal İletişim Yönlü Bir Araştırma”başlıklı bu tezde öncelikle örgütsel güven ve örgütsel güvenin bir göstergesi olarak sosyal sermaye kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışanlarına ayrımcılık yapmayan, onlara kendilerini geliştirme fırsatı veren, iş dışı problemleriyle ilgilenen, karar alma süreçlerine katılımlarını sağlayan, onların fikirlerini alan, kendi inisiyatiflerim kullanarak kararlar alabilecekleri fikrini kabul eden ve çalışanların örgüte bağlılıklarının tek nedeninin ücret olmadığım bilen işletmelerde sosyal sermayenin yüksek olduğu kabul edilir. Görüldüğü üzere tüm bu göstergeler örgüt içi iletişime dayanmaktadır. Çalışmanın ikinci kavramı sosyal sorumluluktur. Ekonomik sorumluluklar sosyal, sorumluluk piramidinin en altında yer alır. İkinci aşama yasal sorumluluklardır. Bir üstte ahlaki sorumluluklar ve piramidin en tepesinde de gönüllü sorumluluklar yer almaktadır. Bu çerçevede işçilerin haklarını, tüketici haklarını ve çevreyi korumak, yasalara uymak, örgütsel ilişkilerde (özellikle rakiplerle olan ilişkilerde) ahlaki olmak çağdaş sosyal sorumluluk yaklaşımının temel konularıdır. Batı toplumlarında derin bir tarihe sahip olmasına rağmen Türkiye'de son birkaç on yıldır tartışmaya açılan Sosyal hesapverebilirlik kavramı da sosyal sorumluluk konusu altında değerlendirilmektedir. İkinci bölümün son konusunu Bütünleşik Kuramsal İletişim bakış açısıyla sosyal sorumluluk ve güven-sosyal sermaye kavramlarının değerlendirilmesi ve bu iki kavram arasındaki ilişkinin kurulmasında halkla ilişkilerin rolü oluşturmaktadır. 205Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde işletme yöneticilerinin güven-sosyal sermaye ve sosyal sorumluluk kavramlarına ilişkin tutumları ölçülmüştür. Bütünleşik Kurumsal İletişim yaklaşımı perspektifinden bu iki kavram arasındaki ilişki gösterilmiştir. 206
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, under the title of“An Integrated Corporate Communication- Sided Study On Business Enterprises' Organizational Trust and Social Responsibility Understandings”it is dwelled upon primarily on the concepts of organizational trust and social capital which is the indicator of organizational trust. It is accepted that in business enterprises having executives that are non-discriminatory towards his workers, giving the opportunity for their workers to develop themselves, showing concern for their extra-business problems, permitting them to participate the decision making process, taking their ideas into consideration, adopting the idea that they can take their own decisions depending on their own initiatives and trusting these decisions as well as knowing that the reason of their workers' attachment to a business is not solely wage, the level of trust social capital is high. It is seen that, all these indicators depend on intra-organizational communication. The second concept of the study is social responsibility. Economic responsibilities are on the very bottom of the pyramid of social responsibilities. The next step includes legal responsibilities. One step above, there are moral responsibilities and at the top philantrophic responsibilities take place. In this framework, protecting environment and rights of workers, abiding law, defending consumer rights, being ethical in organizational relations (esp. relations with competitors) are the fundamental concepts of contemporary social responsibility approaches. The concept of social accountability, which has a deep historical background in Western societies whereas has been debated in Turkey for a few years, is examined under social responsibility. 203The evaluation of the concepts of trust-social capital and social responsibility with the perspective of Integrated Corporate Communication and the debate regarding the role of Public Relations in establishing a relationship between these two concepts constitute the final part of the second section. In the third and the final section of the study, the attitudes of business managers towards the concepts of social responsibility and trust-social capital are measured. From the perspective of Integrated Corporate Communication the relationship between these two concepts are displayed. 204