Hakim Şehid el-Mervezi ve ceza Hukuku ile ilgili görüşleri (Hadd cezaları bağlamında)
Opinions related to Hakim Şehid el-Mervezi and criminal Law
  1. Tez No: 141211
  2. Yazar: MUHAMMED ALEM HAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET HAMMAD, Muhammed Alem,“Hâkim Şehid el-Mervezî ve Ceza Hukuku ile İlgili Görüşleri”(Hadd Cezaları Bağlamında), Doktora Tezi, Danışmanlar: Prof. Dr. Şamil DAĞCI. XIII-113,s. Ek-1: 25, EK-2; 26, s. Hâkim Şehid el-Mervezî (ö. 334/ 945) Samanoğullan döneminde yaşamış önemli bir ilim ve devlet adamıdır. Bizim bu çalışmamız iki bölüm ve iki ekten oluşmaktadır. Giriş, tez konusunun önemi, sınırlandırılması ve sunulması hakkında bilgi içermektedir. Birinci bölüm hayatını ve eserlerini, ikinci bölüm“el-Kafî fi-Furui'l-Hanefiyye”adlı eserinin hudud bölümünün değerlendirilmesini içermektedir. Sonuç bölümü ise çalışmada nihai bilgileri içermektedir. EK-I'e hudud bölümünün Arapça metni, EK-IVye ise haritalar ve Cetveller eklenmiştir. Bir Hanefi fakihi olan Hâkim Şehîd el-Mervezi'nin, fıkıh ile ilgili, kaynaklarda adı geçen yedi eseri tespit edilmiştir. Müellifin“el-Kafî”isimli eseri dışındaki diğer eserleri günümüze kadar ulaşamamıştır. Hâkim Şehîd el-Mervezî, üzerinde çalıştığımız“el-Kafî”adlı eserinde, furuî meselelerle ilgili olarak İmam Muhammed'in (Ö.189/805)“Zahiru'r-Rivaye”veya“Mesâilu'l- Usul”olarak anılan eserlerini birleştirip tekrarları çıkararak konuları fıkıh bablarına göre tanzim etmiştir. Biz çalışmamızda Hâkim Şehîd el-Mervezî'nin“el-Kafî”adlı eserinden sadece Hudud bölümünden ceza hukuku ile ilgili görüşlerini değerlendirmeye çalıştık. 102
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HAMMAD, Muhammed Alem,“Hâkim Şehtd el-Mervezî and His Ideas about penal Code”(In terms of Hadd punishment), ph.D.Thesis, Advisors; Assoc Prof. Dr. Şamil DA?CI, XIII-113, Appendix J: 25, Appendix 26, p. Hsakim Şehîd el-Mervezî is a distinguished scholar and statesman who lived during the reign of“Samanoğulları”This study is comprised of two parts and two appendiceJntroductory part contains information about the importance of the topic of the thesis limits and presentation. The first part ealuates the life and works of the scholar and the second part focuses on the work of the scholar,' 'et-Kafi fî Furuî'l-Hanafîyye“ and spanking punismentso.The conchusion, part gives information about final evaluations.In the Appendix I,the Arabic text of the punishments,and in the Appendix II,the maps and tables have been attached. Seven different works of Hâkim Şehîd el-Mervezî,a Hanefi fakih, a muslim- Jusists Legal Authority,have been quoted in the resowces related to Islamic Law.No other works of the scholar, apart from ”el-Kafi“,have survived till today.In the works, ”el-Kqfi“, Hâkim eş-Şehîd combined the works of ”Zahiru'r Rivaye“, or ”Mesailu'l-UsuV'of Imam Muhammed(d.805 AD)over“furui”issues and eliminated the repetitions and redesigned the legal articles in orderJn this study, we have tried to assess the ideas of Hâkim Şehîd el-Mervezî related to punishment in his work.“el-Kafi”. 103