Moldova'da Türkiye'nin ve Türklerin imajı
Image of Turkey and Turks in Moldovia
  1. Tez No: 141210
  2. Yazar: MARIANA POPESCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının konusu“Moldova' da Türkiye'nin ve Türklerin İmajı”dır. Araştırmanın temel amacı da, Moldova' da Türkiye'nin ve Türklerin mevcut imajını tespit etmektir. Bu amaçla araştırmanın birinci, yani teorik kısmında literatür taraması yapılarak Moldova yazılı kaynaklarda Türkiye ve Türklerin nasıl değerlendirildiği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci kısmını oluşturan amprik kısmında ise, Moldova halkı arasından tesadüfi örneklem yöntemiyle araştırma örneklemi seçilmiştir. Araştırma örneklemini oluşturan kişilere anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen sonuçlar frekans analizi ve çapraz tablolar yöntemi uygulaması sonucunda ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular, araştırmanın hipotezlerini desteklemektedir. Sonuç olarak, Moldovanlann Türkiye ve Türkleri yeterli derecede tanımadıkları; dolayısıyla onları çoğu zaman önyargılı ve kalıp fikirlere dayanarak değerlendirdikleri saptanmıştır. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main theme of this thesis is the image of Turkey and Turks in Moldovia. The main pupose of this research is to establish the current image of Turkey and Turks in Moldovia. To serve this purpose, in the first theorical part, it has been tried to be determine how Turkey and the Turks have been evaluated in Moldovian written souces, by scanning the literature related to it. In the second ampirical part, on the other hand, research sample has been determined by random sampling method among Moldovian people, and the poll has been applied to the ones who constitute the research sample. The outcomes gained as a result to the poll application have been evaluated in a detailed way by implying the frequency analysis and cross tables methods. The findings acquired as a result of this research are supporting the hypothesis of this research. As a result, it has been established that Moldovians do not know Turkey and the Turkish people and, most of the times their evaluation is based on prejudice and some pattern ideas. 126