Iloprost' un tavşan süperior mezenterik arter ve torasik aorta şeritlerinde alfa adrenerjik agonist kasılma cevaplarını Ca2+ girişi üzerinden modülasyonu
  1. Tez No: 37583
  2. Yazar: EMİNE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. KAZIM TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Tavşan SMA'inde iloprost; NA, FE, Guan kasılına cevaplarını doz-bagıınlı olarak engellerken; TA'da herhangi bir değişiklik oluşturmamıştır. Aynı damar şeritlerinde bu. agonist cevaplarını VER, ILO'a benzer şekilde engellemiştir. Daha önceki çalışmamıza dayanılarak, bu engellemenin öncelikle Ca3*“ girişi üzerinden olabileceği düşünülmüş ve ILO'un agonist uyarısına bağlı Ca3*”girişine olan etkisi incelenmiştir. Tek doz, NA (10-=* M), FE (1CTS M), Guan (ICr* M)'le Ca^^'sus ortamda alınan agonist cevaplarından sonra, aynı ortama eklenen Ca3“*~'la elde edilen kasılma cevapları ILO ve VER'le SMA de engellenirken TA'da böyle bir etki gözlenmemiştir. NA'in aynı zamanda damar düz kasında doz-bagımlı olarak depolar isasyon yaptığı göz önüne alınarak, Ca2*”girişini engelleyici etkide, depolarizasyonun rolünü sınamak amacıyla, küçük doz NA'le aynı deneysel düzen tekrarlanmıştır. SMA'de Ca=*'suz ortama NA (10-* M, K)"7' M)'den sonra eklenen Ca3* (2.5 mM)'la oluşan kasılma cevapları da ILO ve VER'le anlamlı olarak önlenmiştir. ILO'un « agonist cevaplarını engellemesinde, reseptörlerle ilişkisinin rolü olup olmadığını anlamak için, irreversibl « antagonist olan FBZ'e karşı ILO'un « reseptörleri koruyup korumadığı araştırılmıştır. SMA'de, FBZ'in
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iloprost caused a concentration-dependent decrease in the responses to noradrenaline, phenylephrine and guanfacine in the rabbit isolated rings from superior mesenteric artery but not thoracic aorta. Similar inhibition were observed by verapamil using identical concentrations. In Ca^-free EGTA containing medium all the tested agonists elicited reduced contractile responses and further addition of Ca3“”(2.5 mM) to the medium produced a second contraction in both mesenteric artery and aortic rings. Ca^-induced contractions significantly and equally inhibited by iloprost and verapamil using indentical concentrations in mesenteric artery but not in aortic rings. In mesenteric artery rings incubated in Ca2“*”-free medium, low concentrations of noradrenaline again elicited a potentiated response to exogenous ly applied Ca3*“ which are also inhibited by iloprost and verapamil. Iloprost did not alter the inhibitory effect of phenoxybenz amine against nor adrenal ine- induced contractions. These results were taken as an evidence indicating that inhibition by iloprost of the contractile effects of «i and «3-agonists are probably due to the reduction of Ca2”*“ entry in mesenteric artery but not in thoracic aorta. These results were also taken as an indirect evidence supporting the hypothesis that increased synthesis of PGLb by noradrenaline in the vascular wall may inhibit thecontractile effect of the agonist by a (-) feed-back mechanism mediated by Ca2”*" entry into the vascular smooth muscle. KEY WORDS -« agonists -Calciura entry -Iloprost. -Superior mesenteric artery -Thoracic aorta -Verapamil