Ülkemizde savunma sanayii alanında araştırma ve geliştirmeye dayalı tedarik süreç modeli oluşturulması
A national process model proposal for research and development directed weapon acquisition form defense industry
  1. Tez No: 141247
  2. Yazar: EYÜP SERDAR GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Soğuk savaşın sona ermesinin ardından dünya yeni bir döneme girmiştir. Sözkonusu dönemde savunma bütçeleri kısılmış, fakat buna karşın ileri teknolojili silah sistemlerine olan ihtiyaç artmıştır. Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış Harekatının ardından dışa bağımlı olmayan ulusal savunma sanayiinin önemini kavramıştır. Bu dönemden sonra teknoloji üretimi yerine“ürün”üretimi merkezli bir savunma sanayii oluşturulmaya çalışılmıştır. Uygulanan stratejilerin dış bağımlılığı azaltmaması sonucunda, AR- GE'ye dayalı tedariğin önemi kavranmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda ulusal savunma AR-GE faaliyetleri artırılmıştır. Mevcut sistem içinde çeşitli düzenlemeler yapılmasına devam edilmektedir. Buna karşın sistemde köklü değişikliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında öncelikle dünyada savunma sanayii ve ekonomik durumu ele alınmıştır. Ardından dünyanın en büyük savunma pazarına ve savunma sanayiine sahip olan ve en fazla savunma AR-GE faaliyetlerinde bulunan ABD'nin süah tedarik süreci ve sistemi incelenmiştir. Daha sonra çeşitli tedarik projelerinden alınan dersler, son dönemlerdeki eğilimler ve Batılı ülkelerin tedarik sistemleri arasındaki farklar ele alınmıştır. En son olarak da Türkiye için AR-GE'ye dayalı bir tedarik modeli önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the end of the cold war, the world has entered a new era. Since that time, defense budgets have decreased while the need for high technology weapon systems has increased. Turkey, recognized the importance of a national defense industry after the 1975 Cyprus Peace Operation. After the Operation efforts has been placed on forming a defense industry based on“product”production not concentrating on technology production. Since the strategies have not decreased Turkey's dependence on foreign technology, R&D directed acquisition concept captured attention. Some arrangements have been made to organize research and development directed acquisition, but they are considered as less than enough. This thesis study initially discusses defense industry and its economic state throughout the world. Then acquisition process and acquisition system of the USA (world's largest defense market, largest defense industry owner and biggest defense R&D practitioner) is examined. Afterwards acquisition programs' lessons learned and comparison between the acquisition systems of Western countries' are discussed. Lastly a research and development directed acquisition process model is proposed for Turkey.