Ülkemizde savunma sanayiinde tedarik sistemine uygun bir araştırma-geliştirme yönetim modeli önerisi: TÜBİTAK-SAGE uygulaması
A Suggestion of a suitable research and development management model in defence industry acquisition system in Turkey: TUBİTAK-SAGE application
  1. Tez No: 117686
  2. Yazar: MURAT ARDA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çakmak, Murat Arda, Ülkemizde Savunma Sanayiinde Tedarik Sistemine Uygun Bir Araştırma-Geliştirme Yönetim Modeli Önerisi: TÜBİTAK- SAGE Uygulaması. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr.Özlem Özkanlı, 215s. ÖZET Savunma sanayi, ülkelerin kaynaklarından en çok pay alan sektörlerin başında gelmektedir. Sanayi ve teknolojinin gelişimine en büyük katkıyı sağlayan yaklaşım olan“Savunma Sanayiinde Araştırma-Geliştirme'ye (Ar-Ge) Dayalı Tedarik”anlayışının etkili bir şekilde uygulanabilmesi, ancak Ar-Ge çalışmaları için uygun yönetim modelinin planlanması, örgütlenmesi, yürütülmesi ve denetimi ile mümkündür. Ülke kalkınmasında lokomotif rolü üstlenen savunma sanayi içinde yürütülmesi istenen araştırma-geliştirme örgütü risk ve belirsizlik içinde yaşamak durumundadır. Bu nedenle, araştırma- geliştirme örgütünün doğru zamanda, doğru stratejik kararlar alabilmesi için yönetsel işlevlerinin tanımlanması yetmeyebilir. Başarı için özellikle örgüt felsefesi ve bunun uygulama anlayışının ortaya konması gerekmektedir. Ar-Ge örgütünün başarılı olabilmesi için, ortamı anlaması, amaçlarına ulaşabilmenin yollarını geliştirebilmesi ve kaynaklarını en etkili şekilde kullanabilmesi gerekir. Ortamı anlamak için, sistem düzeyinde düşünmeyi bilmeli, uygun stratejiler geliştirebilmeli ve belirsizliği kucaklayabilmelidir. Amaçlara ulaşma yollarının geliştirilmesi ancak, örgütün değer yaratma kültürüne, sürekli öğrenmesine ve seçenekler yaratabilmesine bağlıdır. Kaynakların harekete geçirilmesi, disiplinli kararlar alırken, açık bilgi akışına olanak vererek ve uygun uyumlaştırma süreçlerini kullanarak yetkilendirmeyi sağlamak ile mümkündür. Ar-Ge örgütünün başarılı olabilmesi için oluşturulacak etkili bir yönetim anlayışı ve geliştirilecek Ar-Ge yönetimi felsefesi, yönetsel işlevlerin iyileştirilmesine öncülük eder. Savunma sanayi alanında örnek bir Ar-Ge kuruluşu olan TÜBİTAK-SAGE, ülke savunma sanayinin gelişimine katkılarınının yanında, yönetsel işlevlerde gerçekleştirdiği yeniliklerle yönetim alanında da ülkemize katma değer sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Çakmak, Murat Arda, A Suggestion of a Research and Development Management Model Suitable for the Defence Industry Acquisition System in Turkey: TÜBİTAK-SAGE Application. Master's Thesis, Advisor: Assist.Assoc.Prof.Dr.Özlem ÖZKANLI, 215p. SUMMARY Defence industry is among the sectors which take the biggest share from the national resources. Implementing acquisition by research & development (R&D) concept effectively, which provides the highest addition to industry and technology, is only possible if a suitable management model is planned, organized, executed and controlled for R&D operations. R&D organization which is supposed to be executed in defence industry, which undertakes a locomotive role in nation enhancement, has to live in a risky and unassigned domain. Because of this reason, it may not be enough to define the management functions to choose correct strategic decisions at the right time for R&D organization. For success, especially organization philosophy and its application intelligence have to be brought up. In order to achieve success in R&D organization, it has to understand ite domain, develop ways to reach ite aims and use ite sources in the most efficient way. In order to understand its domain, it has to know how to criticize at system level, develop suitable strategies and accept indefinite domain. Developing ways to reach its aims depends on organizational culture of creating values, continious learning and producing alternatives. It is possible to activate sources by taking decisions in discipline, providing opportunities for open information flow and providing authority by using suitable adjustment processes. For an R&D organization to be successful, an effective management conception and an improved R&D management philosophy are initiators of the management functions to be improved. As a model R&D organization in defence industry, TÜBİTAK- SAG E ensures an added value not only by contributing to improve national defence industry, but also with the innovations for management functions in the management field.