Yetişkin kadın eğitiminde mesleki eğitim kurslarının istihdam açısından etkileri: BELMEK örneği
The Influences on employment of vocatonal traning courses at adult women education: The pattern of BELMEK
  1. Tez No: 141249
  2. Yazar: ZERRİN SESVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlığın ilk yıllarından ben ekonomik Bayatta yer alan, buna ragmen Temetöerinin karşılıklarını ancak 18. yüzyıl sonların doğru almaya başlayan kadınların, çalışma yaşamına girmelerinde, çnfr sayıda efken rnî oynamıştır Özellikle savaşların ve göçiin çok büyük bir rol oynadığı bu girişte, kadınların karşı karşıya kaldıkları bazı engellerin varlığı da çok önemlidir. Türk toplumuna özgü ataerkil aile yapısı bu engellerin başında yer almakla birlikte, eğitim düzeyinin düşüklüğü de bu engellemede büyük bir rol oynamaktadır. Türkiye'de, kadınların eğitim dışında kalmalanmn veya eğitimlerini yanda birakmalanniq bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında, ebeveynlerin toplumsal ve ekonomik statüleri, okur-yazar olmamalan ile ayrımcılık, erken evlilik ve yoksulluk yer almaktadır. Kadın işgücü için, belki de diğer engelleri de ortadan kaldırabilecek derecede önemli bir neden olan eğitimsizlik sorununa bir çözüm üretmek bile, çok sayıda kadının istihdamı için firsat yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bu noktada örgün eğitimin önemli olduğu kadar yaygın eğitim de önem taşımaktadır. Hatta örgün eğitimlerini tamamlayamamış kadınlar için, becerilerini geliştirebilmelerini sağlayan mesleki eğitim vererek yaygın eğitimin desteklenmesi ve bu konuda çalışmalar yapılması bile etkili olacaktır. Bu konuda ülkemizde çeşitli dönemlerde sadece kadınlar için veya karma açılan kurslara katılan ve bu kurslarda çok çeşitli branşlarda eğitim görerek kendini çalışma hayatı için yetiştiren kadınların sayısı az değildir ve her geçen gün de artmaktadır. Gerek Milli Eğitim Bakanlığı' nın, gerek diğer Bakanlıkların açmış olduklan kurslar ve gerçekleştirmiş oldukları/ gerçekleştirmeye devam ettikleri 100yaygın mesleki eğitim faaliyetlerine Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu mesleki eğitim kursları da eklenmiştir. Araştırmamız, BELMEK kurslarına katılan ve burada aldığı eğitimi gelir getirici bir işte değerlendiren ve değerlendirmek isteyen kadınların sayısının yadsınamayacak derecede çok olduğunu bize göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Several motives have played a role in entering the work life by women who had been in the economic life since the first years of humanity although they hadn't gained their hard works return not until the r end of the T8* century. Particulars-war^ and migration have played a very big role as well as the presence of some hindrances that women face are also very important. The patriarchal family structure, characteristic to Turkish society, ranks first among the hindrances, followed by low level of education. There are various reasons why women have left out of education or have given up education. The main reasons are the sociological and economic status of parents, illiteracy, discrimination, early marriage and poverty. For women work force, producing a solution to the problem of poor education, an important cause that might wipe out the other hinderances, would create an opportunity for employment of women and thus contribute to the nation's economy. At this point, informal education as well es formal education are important. Even for those women who couldn't be able to complete their formal education, it would be effective to support the informal education by giving the vocational training which provides them to develop their ability and also arranging research about this subject. On this subject, the number of women who have raised themselves for business life at various branches by attending these courses at various terms are not few and it is increasing day by day. The educational activities include courses opened by te Ministry of Education and other ministries as well as the vocational courses opened by Ankara Metropolitan Municipality. Our research shows that the number of women 102who attended and want to evolute this education in an avarge income job, are too many. 1