Kadınların sosyalleşmesinde Çorum Belediyesi kadın kültür ve sanat merkezlerinin rolü
The role of the woman culture and art centers of Çorum Municipality in the socialization of women
  1. Tez No: 740149
  2. Yazar: HATİCE KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇOŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
'Kadınların Sosyalleşmesinde Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerinin Rolü' konulu bu çalışmamızın amacı, Çorum Belediyesinin bir sosyal belediyecilik örneği olarak hizmete açtığı Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerinin kadınların sosyalleşmelerindeki rolünü incelemektir. Çorum özelinde yapılan çalışmalarda kadınların sosyalleşmesi ve belediye çalışmalarının rolü ile ilgili herhangi bir akademik çalışma yapılmamıştır. Hazırlanan bu tez ile Çorum'da yaşayan kadınlar ve sosyalleşmeleri ile ilgili literatürdeki eksikliğin giderilmesi hedeflenmektedir. Çalışmamız 2012-2021 yılları arasında Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerinin, kurslara devam eden yetişkin kadın kursiyerlerin sosyalleşmelerine etkisini kapsamaktadır. Çalışma grubu, kartopu örnekleme modeli ile seçilen yaşları 22-68 arasında değişen 46 yetişkin kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yönteminin Olgubilim (Fenomonoloji) desenleri temel alınarak, görüşme tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilerek değerlendirme yapılmıştır. Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri son dönemde gündeme gelen sosyal belediyecilik uygulamaları arasında yer almaktadır. Toplumların gelişmesinde önemli kriter olan kadın eğitimi, merkezi yönetimin yanında yerel yönetimlerinde üzerinde önemle durduğu bir konudur. Belediyeler, 5393 sayılı Yasa'nın 14'üncü maddesine göre; meslek ve beceri kazandırma, kültür ve sanat faaliyetleri yapma gibi konularda halkın istek ve beklentilerine cevap vermektedir. Bu amaçlarla hizmete açılan Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri ilki 17 Mart 2011'de Veli Paşa Konağında olmak üzere toplam 8 ayrı bölgede Çorumlu kadınlara hizmet vermektedir. Kadın Kültür ve Sanat merkezleri mesleki ve beceri kurslarının yanı sıra; yetişkin kadınlar için sosyalleşme ortamı, sosyo-kültürel açıdan geliştikleri ve psikolojik olarak rahatladıkları çok yönlü kadın eğitim merkezleridir. Araştırmamızın sonucunda; katılımcıların kendilerinden beklenen davranışları sergiledikleri ve Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri kurslarına katılarak, farklı kültür, etnik grup, yaş ve farklı sosyo-ekonomik durumdaki insanlarla bir arada yaşamayı, farklılıklara saygı duymayı ve ortaklaşarak bir şeyler üretmeyi öğrenerek biz bilincine sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu minvalde Kadın Kültür Sanat Merkezlerinin yetişkin eğitimine ve kadının sosyalleşmesine katkısının yadsınamaz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study,“The Role of the Woman Culture and Art Centers of Çorum Municipality in the Socialization of Women”, is to examine the role of the Woman Culture and Art Centers. Çorum Municipality built these centers as a tool to promote socialization of women in the context of social municipality. There are no academic studies on the socialization of women and the role of services provided by the municipality among the studies conducted in Çorum. This thesis aims to fill the gap in the literature regarding to women of Çorum and their socialization. Our study comprises the effect of Çorum Municipality Woman Culture and Art Centers on the socialization of adult female course attendees between the years of 2012-2021. The study group consists of 46 adult female participants aged between 22-68, selected by snowball sampling model. The study follows the phenomenology patterns of qualitative research and uses semi-structured interviews. The data obtained from the participants were analyzed by content analysis. The Woman Culture and Art Centers are among the social municipality services that have become more popular in the recent years. Education of women is an imperial factor for the development of societies, and it is a matter of importance on which not only the central government, but also local governments focus. Municipalities, according to Article 14 of Law No. 5393; meet the demands and expectations of people on issues such as teaching profession and skills, cultural and artistic activities. Çorum Municipality Woman Culture and Art Centers, which started for these purposes, serve women in 8 different regions of Çorum, the first of which opened in Veli Paşa Mansion on 17 March 2011. In addition to vocational courses, these multi-faceted the Woman's Culture and Art centers serve as environment for adult women for socialization, sociocultural improvement and providing psychological support. As a result of our research, it has been determined that the participants displayed predicted behaviors. After participating in the courses of the Woman Culture and Art Centers, the participants learned to live together with people from different cultures, ethnic groups, ages and socio-economic status, and to respect their differences and they gained sense of unity by collectively working and producing, as partners. In this respect, it is seen that the contribution of the Woman Culture and Art Centers to adult education and socialization of women is undeniable.