İkinci Dünya Savaşı'ndan 2000'lere Avrupa-ABD ilişkileri
The Second World War to 2000's relationships between Europe and USA
  1. Tez No: 141250
  2. Yazar: LEVENT ERSİN ORALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Tezde, uluslararası ilişkiler disiplininin değişken yapısı çerçevesinde, belirleyici olabilme kudretine sahip iki başat güç, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri' nin II. Dünya Savaşı' ndan yirmi birinci yüzyılın başına kadar geçen dönemde, karşılıklı etkileşim dahilinde yaşadıkları olaylar ele alınmıştır. Tez, bir siyasi tarih çalışması olarak başlamış ve spesifik olarak ABD - Avrupa ilişkilerinin seyrini ele almıştır. Yaşanan olaylar, tarafların bu olaylardan aldıkları dersler neticesinde geleceğe ilişkin olarak attıkları adımlar ve bu ilişki yumağının bugüne yansımaları neden-sonuç ilişkisi paralelinde irdelenmiştir. II. Dünya Savaşı öncesindeki döneme dair bilgilendirmeyi içeren giriş bölümünde, I. Dünya Savaşı'nm yansımaları ve tezde ele alınacak hususlar irdelenmiştir. II. Dünya Savaşı'nm ve neticesinde Avrupa'da oluşan ekonomik ve siyasi sıkıntıların irdelendiği I. Bölüm' de, ABD'nin Avrupa ülkelerine istikrarın sağlanması adına yaptığı katkı ve Avrupa bütünleşme sürecinin altında yatan sebepler değerlendirilmiştir. Bu bölümde ABD'nin Avrupa'ya yaptığı ekonomik katkıların, Batı Avrupa bütünleşme sürecine katkısı ile Avrupa ülkelerinin münferit olarak yaşadığı endişeler arasında bir bağ kurulmuştur. Tezin II. Bölüm'ünde, Soğuk Savaş döneminde Atlantik'in iki yakasının yakınlaşma sürecine, Sovyetler Birlği'nin dahil olması ve yaşanan güvenlik endişelerinin ABD - Avrupa ilişkilerine yansımaları ele alınmıştır. Bu dönemde yaşanan ve tarihe damgasını vuran önemli gelişmeler, yarını etkileme güçleriyle birlikte değerlendirilmişlerdir. Avrupa entegrasyon sürecinin hız kazanması ve ABD'nin Avrupa bütünleşmesine bakış açısı ile yumuşama döneminde atılan adımlar II. Bölüm dahilinde ele alınmıştır. Tezde ulaşılmak istenen,“Soğuk Savaş' m sona ermesinin Avrupa ile ABD arasındaki olumlu havaya sekte vurduğu”argümanı paralelinde son bölümde, Soğuk Savaş sonrası farklılaşan ilişkiler, siyasi tarih perspektifin ziyade güncel meseleler ekseninde ele alınmıştır. Avrupa bütünleşmesinin, Soğuk Savaş döneminin aksine, Amerikan kontrolünden çıkması ve Avrupa'nın tüm ülkeleri için kaçınılmaz bir hedef olarak belirmesi ve ABD'nin bu durumdan ekonomik ve siyasi manâda kaygı duyuyor olması, son dönemde Avrupa Birliği'nin ABD'den bağımsız olarak tasarladığı askeri örgütlenme modeli ile harmanlanarak ele alınmıştır. Bu çerçevede siyasi tarih perspektifini ve güncel sorun sahalarını ortaya koyduğumuz Avrupa- ABD ilişkilerinde, elli yıllık bir dönemde yaşanan inişli çıkışlı grafik, nedenleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the thesis, the events experienced by two dominant forces having the power of determining, the Europe and the United States of America, from the 2nd World War to the beginning of the twenty-first century within the mutual interaction are discussed on the basis of the variable structure of the international relations discipline. The thesis began as a study of political history and specifically dealt with the course of USA - Europe relations. The events experienced, the steps taken by the parties regarding the future as a result of the lessons, which they have taken from these events, and the current reflections of these relations were investigated in parallel to reason-result relationship. In the introduction chapter, which includes informing about the period before the 2nd World War, the reflections of the 1st World War and the matters to be discussed in the thesis were investigated. In Chapter 1, in which the 2nd World War and the economical and political difficulties occurred in Europe as a result of it were investigated, the contribution made by the USA to the European countries for ensuring the stability and the reasons lying under the European integration process were assessed. In this chapter, a connection was established between the contribution of the economical contributions made by the USA to Europe to the integration process of Western European integration process and the anxieties lived individually by the European countries. In Chapter 2 of the thesis, the inclusion of the Soviet Union in the process of the approach of two sides of the Atlantic and the reflections of the experienced security anxieties on the USA - Europe relations were discussed. The important progresses experienced in this period and labeled on the history were assessed with their power of affecting the future. The acceleration of the European integration process and the point of view of the USA about the European integration and the steps taken at the relenting period were discussed within the scope of Chapter 2. In parallel to the argument that“the ending of the Cold War impeded the positive atmosphere between the Europe and the USA”, which is intended to be reached in the thesis, in the final chapter, the relations changed after the Cold War were discussed indirection to the actual issues rather than the political history perspective. It was discussed that in contrary to the Cold War period, the European integration get out of the American control, and determined as an inevitable target for all countries of Europe, and this was discussed by collating with the military organization model recently designed by the European Union free from the USA. The uneven graphic experienced within a fifty-years period in Europe - USA relations, we brought up the political history perspective and actual issue fields of which, were discussed with its reasons.