Hazar havzası enerji kaynakları ve bölgesel politikalar 1991-2004
The Caspian energy resources and the regional politics 1991-2204
- Tez No: 141252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
116 ÖZET Dünya enerji talebinin artması, Orta Asya ve Kafkas petrol ve doğal gaz rezervlerinin uluslararası piyasalara taşınmasını zorunlu kılmıştır. Bundan dolayı, bölge enerji kaynaklarının hangi boru hatlarıyla dünya piyasalarına açılacakları konusu yanında, boru hattı güzergâhlarının kimin kontrolünde olacağı da önemli bir sorun olmuştur. Bu nedenle bölge devletleri ve uluslararası güçler arasında stratejik çıkar çatışmaları ve işbirlikleri yaşanmaktadır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hazar Havzası' nm petrol ve doğal gaz kaynaklarının tarihi ve bölge devletleri olan Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan' m Batılı şirketlerle petrol kaynaklarıyla ilgili yaptıkları anlaşmalar ve üretim projeleri üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde SSCB'nin dağılmasına kadar olan dönemden günümüze kadar Hazar' m hukuki statüsü ve enerji kaynakların isimlendirilme sorunları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Hazar petrol ve doğal gaz kaynaklarının uluslararası piyasalara taşınması için enerji boru hatların üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde de Hazar Havzası'nda uluslararası şirketler ve yeni bağımsız devletlerin ekonomik kalkınma, güvenlik ve çevre sorunları ele alınmıştır. Son bölümde ise uluslararası güçlerin Hazar Havzası'na yönelik farklı politikalar ve yaklaşımlar incelenmiştir. Sonuçta genel değerlendirme yapıldı ve Hazar Havza'sı enerji kaynaklarının bölge devlet ve uluslararası güçler için hem ekonomik hem de stratejik önem taşıdığım ve bölgedeki güç mücadelesinin yakın bir tarihte bitmeyeceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT As the world's energy demand has increased, the transportation of the petroleum and natural gas resources of the Central Asia and Caucasus to the international markets became an urgent necessity. Therefore, the question of choosing the transportation route of the Caspian energy supplies and the question of route control has been point under consideration for international powers. For this reason, the international powers and regional states have been competing and also cooperating with each other, since 1991. This study composed of five chapters. In the first chapter, the history of the Caucasian petroleum and natural gas resources, agreements between Azerbaijan, Kazakhstan, Turkmenistan and Western Petroleum Companies and production projects are explored. In the second chapter, the Caspian related such as problems like the legal status of the Sea and the naming problem of the Caspian bed resources among neighboring countries are considered. In the third chapter, the transporting pipelines of the Caucasian petroleum and natural gas resources to international markets are examined. In the fourth chapter, the economical development problem of the new independent countries, also the security and environmental problems around the basin are studied. In the last chapter, the different politicies and approaches of the international powers on the Caspian Sea are examined. In the conclusion, main points of the study were evaluated and concluded that the energy resources of the Caspian Sea are important to regional and non- regional states both in economical and strategical means and the competition among them to control these resources will not end soon.