Tüccarzade İbrahim Hilmi Çığıraçan hayatı ve eğitim görüşleri
The life and educational opinions of Tüccarzade İbrahim Hilmi Çığıraçan
- Tez No: 141255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Din, Bibliography, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET îbrahim Hilmi 1876-1963 yıllan arasında yaşamış bir yayıncıdır. 1895 yılında başladığı yayıncılığı ölene kadar sürdürmüştür. Kitabhane-i İslam adıyla başladığı yayıncılığa Kitabhane-i İslam ve Askeri, daha sonra da Kitabhane-i Hilmi olarak devam etmiştir. 63 yıllık yayın hayatında 1000' in üzerinde kitap yayınlamıştır. Yaşadığı dönemin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel olaylarıyla ilgili eserler yazmış ve yayınlamıştır. îbrahim Hilmi'nin ilgilendiği en önemli konulardan biri de eğitim olmuştur. Bu konuda hem eserler yazmış hem de ders kitapları yazmış ve yayınlamıştır. Osmanlı Devleti' nin Balkan Savaşlarıyla içine düştüğü durum ve bu durumdan kurtuluş yollan üzerine görüşler öne sürmüştür. Osmanlı Devleti'ni yıkan sebepler sadece askeri yenilgiler değildir. Eğltim-öğretimin geri kalması da bu sebeplerdendir. Eğitim- öğretimin iyileştirilmesiyle devlet kurtulabilir. Devlet ve millet bütün kurumlanyla Avrupalılaşmalıdır. Ferdi hayattan sosyal hayatin bütün alanlarına varıncaya kadar Avrupalılaşmahdır.bu görüşler onun temel düşünceleridir. İbrahim Hilmi bu yönleriyle eğitim tarihi ve Türk kültür tarihinde izler bırakan, bir kişi olmuştur. 114
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ibrahim Hilmi (1876-1963) was a famuos publisher, thinker and outhor during the changing period of the Meşrutiyet and Cumhuriyet in the Turkish history. He started his job as a publisher in 1896 under the banner of Kitabhane-i İslam (islamic Library); later changed it's name as Kitabhane-i İslam ve Askeri (Library of Islam and Military); some years later called Kitabhane-i Hilmi (Library of Hilmi). He published more than 1000 books in his lifetime. Hilmi wrote so many books and articles on political, social, ekonomic and cultural life of his period. He especially interested in education and expressed bis opinions on this issue. Hilmi during the latest time of the Ottoman Empire, wrote some articles on the reasons of the weakness of the Empire and introduced some projects to remedy mis illnesses. He suggested as a main remedy to Westernize the social, ekonomic, political and cultural life of the Empire. 115