Tüccarzade İbrahim Hilmi ve Ordu ve Donanma mecmuası(1912/1914)
Tüccarzade İbrahim Hilmi and Army and Navy magazine (1912/1914)
  1. Tez No: 646652
  2. Yazar: YUSUF SOSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarihi süreç içerisinde iletişimle ilgili meydana gelen değişiklik ve gelişmeler basın ve yayın hayatını da etkilemiş, yazının ve matbaanın icadı gibi gelişmeler, insan hayatının standardını ileri bir seviyeye götürmüştür. Siyasi, sosyal, kültürel, askeri ve sanatsal alanlarda ortaya çıkan basın ve yayın faaliyetleri, başlarda haber aktaran, toplumu belli konularda yönlendiren günümüz gazeteleri rolündeyken, daha sonraları ise toplumu yönlendiren, hayata yön veren, siyaseti etkileyen, insan yaşamında meydana gelen her türlü değişiklikleri aktaran bir iletişim aracı haline gelmiştir. Tanzimat dönemiyle beraber Osmanlı toplumunda kendini göstermeye başlayan basın ve yayın faaliyetleri, devletin resmi yayın organları haline gelmiş, zamanla Osmanlı subaylarının görüşlerini yazmaya başladı, devletin eleştirilip daha iyi seviyeye getirilmesi için nasihat ve eksikliklerin yazıldığı, özellikle ordunun güçlenmesi açısından birçok yazının kaleme alındığı bir organ hailine gelmiştir. Osmanlı askeri basını, bir yandan ordunun güçlenmesi ve modern ulus ordularıyla yarışması adına yayınlar yaparken öte yandan yaşanılan siyasi olaylar ile alakalı topluma yön verme amacıyla yazılar kaleme alındı. Osmanlı Devleti içerisinde meydana gelen bu değişiklikler matbuatı geliştirmiş, subayların da öncülük etmesiyle askeri matbuat ve yayıncılık ortaya çıkmış, bu sayede birçok askeri basın ve yayın organı devlet içinde siyasi, askeri, tıp ve sosyal alanlarda yerini almıştır. II. Meşrutiyet döneminde dönemin matbaacılarından Tüccarzade İbrahim Hilmi Bey'in editörlüğünü yaptığı ve Osmanlı subaylarının yazarlıkta ağırlıkta olduğu, ordunun temel eğitim felsefesi, eğitimi ve terbiyesi, Osmanlı Devletinin içinde bulunduğu askeri ve siyasi ortamın iyi değerlendirilmesi, dönemin birçok uluslararası meselesinin konu edildiği“Ordu ve Donanma Mecmuası”, Osmanlı askeri matbuatı açısından incelenmesi gereken önemli bir mecmuadır. Bu çalışmamızda; Osmanlı askeri matbuatı açısından önemli, dönemin askeri ve siyasi hayatının iyi irdelenmesi ve ordunun içinde bulunduğu durumu, eğitimlerini, modernizasyonunu iyi anlama, değerlendirme adına Ordu ve Donanma Mecmuası, Türkçeye çevrilerek, konu tasnifi yapılarak okuyucunun anlayacağı bir dilde sadeleştirilmiştir. Mecmuanın editörlüğünü yapan Tüccarzade İbrahim Hilmi Bey'in hayatı ve yayıncılık hayatına değinilmiştir. Mecmuanın genel değerlendirilmesi yapılarak, mecmuanın içeriği, fiziki durumu, ciltleri, dili, üslubu, fihristi, yazar kadrosu ve konularıyla ilgili açılayıcı bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changes and developments related to communication in the historical process have also affected the life of the press and publishing, developments such as the invention of writing and the printing press have taken the standard of human life to an advanced level. The press and broad casting activities emerging in the political, social, cultural, military and artistic fields, at first played the role of today's newspapers that convey news and direct the society on certain issues, and later on, directing society, directing life, affecting politics, conveying all kinds of changes in human life. it has become a communication tool. With the Tanzimat period, the pres and broadcasting activities, which started to appear in the Ottoman society, became the official media organs of the state, began to write the views of the Ottoman officers over time, it became an organ in which many articles were written, especially in terms of strengthening the army, where the advice and deficiencies were written in order to criticize the state and bring it to a better level has come. While the Ottoman military pres was broadcasting on the one hand to strengthen the army and compete with the armies of modern nations, on the other hand, articles were written to direct the society about the political events experienced. These changes that took place within the Ottoman Empire developed the printing press, and military printing and publishing emerged with the leadership of the officers, thus many military pres and media organs took the irplace in the state in the political, military, medical and social fields. II. In the Constitutional Monarchy period, the“Army and Navy Magazine”edited by Tüccarzade İbrahim Hilmi Bey, one of the printers of the period and Ottoman officers were predominant in the authorship, the basic education philosophy, education and training of the army, the evaluation of the military and political environment in which the Ottoman State was in, and many international issues of the period were the subject. "Is an important magazine that should be examined in terms of Ottoman military printing. In this study; Forth sake of understanding and evaluating the military and political life of the period, the military and political life of the period, and the state of the army, its training and modernization, which is important in terms of Ottoman military printing, the Army and Navy Journal was translated in to Turkish, the subject was classified and simplified in a language that there adercould understand. The life and publishing life of Tüccarzade İbrahim Hilmi Bey, who is the editor of the magazine, was mentioned. The general evaluation of the magazine was made and explanatory information about the content, physical condition, volumes, language, style, index, staff of the journal and its subjects were conveyed.