Uluslararası ticari tahkim
International commercial arbitration
  1. Tez No: 141258
  2. Yazar: HAKIM AZIZOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Azizov, Hakim, Uluslararası Ticari Tahkim. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Mehmet Ünal, 90 s.“Uluslararası Ticari Tahkim”konulu tez çalışması Giriş kısmı ve 3 bölümden oluşur. Giriş Bölüm' ünde, konunun takdimi, tahkimin yararlan ve sakıncaları, tahkimin çeşitleri, uluslararası tahkimin tarihçesi ve benzer kurumlardan ayrılması ele alınıp incelenmiştir. Günümüzde uluslararası ticari uyuşmazlıkların çözümünde en çok tercih edilen yol da tahkimdir. Çünkü uluslararası ticaret bünyesinde bir takım riskler taşımakta ve uluslararası ticaretle uğraşanlar bu riskleri dikkate almak durumundadırlar. Tezin“Uluslararası Ticari Tahkim”başlıklı Birinci Bölümünde uluslararası ticari tahkimin tanımı, hukuki niteliği, unsurları ve uluslararası ticari tahkime ilişkin uluslararası sözleşmeler incelenmiştir. Tezin“Uluslararası Ticari Tahkimin Türk Hukukunda Düzenleniş Biçimi ve Lex Mercatoria”başlıklı İkinci Bölüm'ünde tahkimin Türk hukundaki düzenleniş biçimi incelenmiş, bu kapsamda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu, 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu ve 4501 sayılı Kanun ele alınmıştır. 21.06.2001 tarihli ve 4686 sayılı bu Kanun tahkimle bağlı önemli yenilikler getirmiştir. Tezin“Uluslararası Ticari Tahkimde Tanıma ve Tenfiz”başlıklı Üçüncü Bölümünde ise, yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizi konulanincelenmiştir. Bu bölümde Türkiye'nin imzaladığı New York Sözleşmesine göre tanıma ve tenfiz şartlan incelenmiştir. Tezimizin Sonuç kısmında ise, çalışmamız esnasında vardığımız sonuçlar toplu olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Azizov Hakim, International Commercial Arbitration, MBA Thesis, Adviser: Prof. Dr. Mehmet Ünal, 90 p. This thesis study titled“International Commercial Arbitration”consists of an Introduction section and 3 chapters. In the Introduction section, following the presentation of the subject matter, the advantages and disadvantages of the arbitration, types of arbitration, brief history of the international arbitration and its distinction with the similar procedures are dealt with. Nowadays, the most preferred way in settlement of the international commercial disputes is the arbitration. Because, the international trade has a number of related risks and those engaged in the international trade are obliged to consider such risks. The Chapter One of the thesis study captioned“International Commercial Arbitration”focuses on the definition of the international commercial arbitration, its legal structure, components and international conventions regarding the international commercial arbitration. The Chapter Two of the thesis captioned“International Commercial Arbitration in the Turkish Law and Lex Mercatoria”reviews the structure of the arbitration in the Turkish Law, in which respect the Law of Civil Procedures, International Arbitration Law no 4686 and Law no 4501 are cited. The Law no 4686 of 21/06/2001 introduced substantial changes with regard to arbitration.The Chapter Three of the thesis captioned“Recognition and Execution in the International Commercial Arbitration”dwells upon the recognition and execution of the awards by foreign arbitrators. This chapter reviews the recognition and execution conditions under the New York Convention signed, inter alia, by Turkey. The Conclusion section of the thesis reveals the results attained during our study.