Kavramsal metin değişim metinlerinin kimyasal denge başarısı üzerine etkisi
The Effect of conceptual change texts on chemical equilibrium achievement
  1. Tez No: 141259
  2. Yazar: HÜSEYİN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
11 ÖZET KAVRAMSAL DEĞİŞİM METİNLERİNİN KİMYASAL DENGE BAŞARISI ÜZERİNE ETKİSİ (Doktora Tezi) Hüseyin AKKUŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 Bu çalışmanın amacı; öğrencilerin kimyasal denge ile ilgili kavramları anlamalarını kolaylaştıracak ve yanlış kavramaların oluşmasını azaltacak kavramsal değişim metinleri hazırlamak ve öğrencilerin ÖBT, MDGT, KDKT-i ve TT puanlan kontrol altına alındığında, lise 2. sınıf öğrencilerinin kimyasal denge ile ilgili kavramsal başarıları üzerine kavramsal değişim metinlerinin kullanıldığı yapılandırmacı yaklaşımın ve ders kitaplarının kullanıldığı geleneksel öğretim yaklaşımının etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışma 2003-2004 öğretim yılının ikinci döneminde Ankara'nın Mamak ilçesindeki Çağnbey Anadolu Lisesinde iki farklı fen sınıfında öğrenim gören 44 lise II. sımf öğrencisinin katılımı ile yapıldı. Sınıflardan biri deneysel grup diğeri ise kontrol grubu olarak seçildi. Kimyasal denge konusu deneysel grupta kavramsal değişim metinlerinin kullanıldığı yapılandırmacı yaklaşımla, kontrol grubunda ise ders kitaplarının kullanıldığı geleneksel öğretim yaklaşımıyla sunuldu. Uygulamadanm önce öğrencilerin ön bilgilerini, mantıksal düşünme yeteneklerini, kimyasal denge ile ilgili önbilgilerini ve kimya dersine olan tutumlarını kontrol altına almak amacıyla her iki gruba da ÖBT, MDGT, KDKT-i ve TT uygulandı. Uygulama sonrasında KDKT-s olarak tekrar uygulandı. Öğrencilerin kavramsal basan, tutum ve algoritmik başarıları arasındaki ilişkiyi ölçmek için basan testi uygulandı. Ayrıca hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kimyasal dengeyle ilgili yanlış kavramalarım belirlemek amacıyla çoğunluğu öğrencilerin yanlış kavramalanndan oluşan doğru yanlış formatında bir test uygulandı. Çalışmanın sonunda kimyasal denge ile ilgili kavram testinden aldıklan puanlara göre kontrol ve deney grubundan seçilen (yüksek 3, orta 3 ve düşük 3 öğrenci) toplam 18 öğrenciyle her biri 20-25 dakika süren mülakatlar yapıldı. Mülakatlardaki amaç, öğrencilerin kimyasal dengeyle ilgili kavramsal algılamalannı derinlemesine incelemekti. Mülakata, öğrenciler gönüllü olarak katıldı ve ses kaydı Öğrencinin izniyle yapıldı. Mülakatların sonucunda öğrencilerin kimyasal denge ile ilgili episodlan, dizgeleri, önermeleri ve öğrenim sonrasında devam eden yanlış kavramaları belirlendi. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için t-testi, korelasyon ve ANCOVA analizi kullanıldı. Analiz sonuçlan; kavramsal değişim metinlerinin kullanıldığı yapılandırmacı yaklaşımın öğrencilerin kimyasal dengeyle ilgili kavramsal başanlan üzerine, ders kitaplarının kullanıldığı geleneksel öğretim yaklaşımına göre daha etkili olduğunu gösterdi. Öğrencilerin kimya dersine olan tutumlanmn ve kimyasal denge ile ilgili önbilgilerinin kimyasal denge kavramlarının anlaşılması üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmamasına rağmen, mantıksal düşünme yeteneklerinin ve önbilgilerinin kimyasal denge ile ilgili kavramsal başanlan üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır ve öğrencilerin kimya dersine olan tutumlan ile kavramsal başarılan arsında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE AFFECT OF CONCEPTUAL CHANGE TEXTS ON CHEMICAL EQUILIBRIUM ACHIEVEMENT (Ph.D. Thesis) Hüseyin AKKUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES December-2004 The purpose of this study was to prepare conceptual change texts which will facilitate the understanding of concepts related to chemical equilibrium and decrease the formation of the misconceptions and when students' ÖBT, MDGT, KDKT-i and TT score are controlled, to compare the effects of traditional instructions approach in which textbooks are used with constructivist approach in which conceptual change texts are used on 10th grade students conceptual achievement related to chemical equilibrium. This study was administered to a total 44 10 grade students who were being educated in two different science classes in Çağnbey Anatolian High school in Mamak during the second term of 2003-2004. One of the classes was assigned as control group and the other one was assigned as experimental group. In experimental group, chemical equilibrium subject was presented with the constructivist approach in which conceptual change texts were used, while in control group it was presentedwith traditional instruction approach in which textbooks were used. Before the application this study ÖBT, MDGT, KDKT-I and TT-i were assigned in both groups to control students' prior knowledge, group assessment of logical thinking, their prior knowledge related to chemical equilibrium and their attitudes to chemistry lesson. After application, this test was reapplied as CECT-p. Also, an achievement test was applied to measure the correlations between students' conceptual achievement attitude an algorithmic achievements. Also, in order to identify both students' and teachers' misconceptions related to chemical equilibrium, a true-false test which mostly consisted of students' misconceptions were applied. At the and of the study, interviews, each of them lasting 20-25 minutes, were made with total 18 students who were selected from experimental and control group according to the scores they took from concept test related to chemical equilibrium. The purpose in these interviews was to investigate students' conceptual understanding with chemical equilibrium. Students participated in this interview willingly and interview was recorded with the permission of students. At the and of interviews, students' episodes, strings, propositions and misconceptions existing after application and related with chemical equilibrium were identified. ANCOVA, t-test and correlations analysis was used to test study's hypothesis. The results showed that constructivist approach in which conceptual change texts were used more effective on students' conceptual achievements related to chemical equilibrium than traditional instruction approach in which textbooks were used. Although students' attitudes to chemistry lesson, their prior knowledge related to chemical equilibrium don't influence the understanding of chemical equilibrium concepts statistically, the effect of their logical thinking ability and their prior knowledge on their conceptual achievements related to chemical equilibrium is statistically significant and there is a significant relationship between students' attitudes to chemistry lesson and conceptual achievement.