Yezid B. Harun (118-206/736-821) ve hadis ilmindeki yeri
Yezid B. Harun (118-206/736-821) and his place in hadith science
- Tez No: 141265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Eryılmaz, Şükran, Tezin Konusu: Yezid b. Harun (118-206/736-821) ve Hadis Ümindeki Yeri, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Doç. Dr. Mehmet Emin özafşar, Tez Sayfa Sayısı: 149 + Ekler (32) Tezin giriş bölümünde; Yezid b. Harun'un yaşadığı h. II. asır, dönemin siyasi- sosyal ve fikri hadiseleri ile hadis faaliyetleri çerçevesinde anlatılmıştır. Tezin birinci bölümde; Yezid b. Harun'un biyografisi ve hadisçi kişiliği bir bütünlük içerisinde tanıtılmıştır. Tezin ikinci bölümde; Yezid b. Harun'un çeşitli rivayetlerinden örnekler verilmiştir. Tez çalışması, sonuç kısmının ardından kaynakça ve ekler bölümüyle sonuçlandırılmıştır. 148
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eryılmaz, Şükran; Subject of the thesis: Yezid b. Harun (118-206/736-821) and his place in hadith science, Masters Thesis, Thesis Advisor: Asst. Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Number of Pages of the thesis: 150 + Appendices (32). In the introduction part of the thesis; the H. II. century in which Yezid b. Harun lived was told in the framework of the political - social and intellectual events and hadith activities of that period. In the first part of the thesis; the biography of Yezid b. Harun and his hadith personality were told in integrity. In the second part of the thesis; examples of various stories of Yezid b. Harun have been given. The thesis study is concluded with resources and appendices after the conclusion part. 149