Türkiye'de özelleştirmenin ücret ve istihdam üzerindeki etkisi
The Effect of privatization on wages and employment in Turkey
  1. Tez No: 141274
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜM TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN CEYLAN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET 1929 Büyük Ekonomik Bunalım'da Keynes ile başlayan devletin ekonomik hayata müdahale süreci 1970'lere kadar hızla sürmüş. Bu dönemde, devlet ekonomik hayatta KİT'ler vasıtasıyla varlığım sürdürmüştür. Ancak, 1970 Terdeki duruma Keynes'in modeli çıkış yolu bulamamıştır. Bu yıllarda, temeli A. Smıth'e dayanan neo-klasik model gündeme gelmiştir. Bu politika, sorunların temelinde devletin ekonomiye müdahale etmesinin olduğunu savunmuştur. Serbest Pazar ekonomisinde, devletin elindeki işletmelerin özel sektöre devredilmesi bu teorinin temelini oluşturmuştur. Böylece, özelleştirme olgusu doğmuştur. Özelleştirme önce İngiltere ve ABD 'de sonrada gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaya başlamıştır. Değişik ülkelerde, değişik amaçlan gerçekleştirmek için uygulanan özelleştirmenin tanımı da farklı sosyal kesimlerce farklı yapılmaktadır. Buradan yola çıkarak bu tezde, öncelikle tarihsel süreçle özelleştirmenin gelişimi incelenmiş, daha sonra teorik çerçevede genel kabul görmüş tanımlarına, amaçlarına, yöntemlerine değinilmiş, özelleştirmeyi savunanların ve özelleştirmeye karşı olanların görüşlerine yer verilmiştir. Türkiye'de KİT'ler ve özelleştirme başlığıyla ikinci bölümde, KİT'lerin tanımına, tarihsel geçmişlerine, hukuki durumlarına yer verilmiştir. Daha sonra, 1980 sonrasında başlayan özelleştirme çalışmaları ele alınmıştır. Bu bölümde, Türkiye'deki özelleştirme çalışmalarının hukuki durumu, amacı ve yöntemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de Özelleştirmenin Ücret ve İstihdam üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Günümüze kadar özelleştirmenin pek çok faydalı yam ele alınmıştır, ancak, sosyal boyutu gözardı edilmiştir. Bu bölümde, KİT'lerin 176özelleştirmelerinden sonra istihdamın düşüşüne ve ücretlerin azalışına dikkat çekmiştir. Aynı zamanda Türkiye'de özelleştirme uygulamaları sırasında çıkarılan kanunların karmaşık ve birbirinden kopuk olduğuna değinilmiştir. Bu kopukluk, çalışanlar arasında farklılık yaratmış, sosyal dengeleri bozmuştur. Uluslararası kuruluşlardan alınan yardımlarla, son zamanlarda, özelleştirmenin sosyal tahriplerini gidermek için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. 177
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of States interference to economic life that had begun with Keynes in 1929 economic depression, continued rapidly to 1970's. In this period, state sustained its existance on economic life via State Economic Enterprises. However, Keynes politics couldn't cure for the economic trouble nomed stagflation in 1970s. In tha t years the neo-classic model, that is mainly based on A. Smith, put on the agenda. This politics asserted that the interfering state politics were the fondation at the problems. The transfer of the state enterprises to private sector on the free market economy, formed the basis of the theory in question. Thus, the fact of privatization was bom. The privatization was applied firstly in Great Britain and USA and then in the developing countries. Since it is applying to serve for different aims in different countries; the definition of privatization is naturally done in different ways by the different social communities. By setting out here, in this thesis, firstly the development of privatization at the historical progress is examined, then by mentioning its general accepted definations, the objectives, the methods by theorical frame of privatization and the ideas of the supporters and the opponents are expressed. The definitions, historical backrounds, legal status of SEE were stated in the second section named“SEEs and Privatization”, After that, the privatization practises that had begun after 1980, were examined. The legal status, aims and methods privatization practises in Turkey were evaluated. In the third section, the effects of privatization an a wages and employment in Turkey were examined. The positive aspects of privatization has been analysed freguently up to now, therefore the social dimension of privatization has been always 178disregorded. In this section; the decrease in employment and the reduce on wages were empholsed. Mean while, it was stressed that the laws enacted during the privatization practices in Turkey, were complex and anharmonic with eachother. This anharmonic structure created distinction between the employees and distort the social balance. In the latest times, some applications has been started to cure social demolition of the privatization by charities taken from the international organizations. 179