Avrupa Birliği sermaye piyasalarının entegrasyonu ve muhasebe uygulamalarının uyumlaştırılması süreci
Integration of European Union capital markets and harmonization process of accounting applications
  1. Tez No: 141275
  2. Yazar: SERKAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Son yıllarda Avrupa Finansal Piyasaları önemli bir gelişim sürecindedir. Finansal entegrasyon kapsamındaki sermaye piyasalarının gelişebilmesi ve piyasalarda güven ortamının sağlanması için muhasebe bilgilerinin ve muhasebe standartlarının uyumunun önemi açığa çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; muhasebe bilgilerinin ekonomik gelişme sürecindeki önemi içerisinde, Avrupa Birliği Finansal piyasalarının bütünleşmesi ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının Avrupa Birliği ve Türkiye ile olan uyum sürecinin incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde Avrupa Finansal Piyasaları, Avrupa Sermaye Piyasaları ve Borsaları, ikinci bölümde Türkiye ve Avrupa Finansal Piyasalarının entegrasyonu, son bölümde ise muhasebe bilgileri, uluslararası muhasebe sistemi uyumlaştırma çalışmaları ve muhasebe standartları incelenmektedir. Sonuçta; Avrupa Birliği'nde finansal entegrasyon çalışmalarının devamlılığı ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarmm uygulanmasının gerekliliği tespit edilmiştir. Türkiye'nin Avrupa finansal entegrasyon çalışmalarına uyum zorluğu yaşamadığı, Türkiye Muhasebe Standartlarının ise Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarıyla genel olarak uyumlu olduğu görülmüştür. 195
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, European Financial Markets are in a significant development process. For the development of capital markets in financial integration, importance of harmonization of accounting information and standarts in development of capital markets is realized. The aim of this study is to investigate the integration of European Union Financial Market and interpret the harmonization process of international financial reporting standarts with European Union and Turkey, considering importance of accounting information in the economic development process. In the first section of the study; European Financial Markets, European Capital Markets and Stock Exchanges, in the second section; integration of Turkish and Europen Financial Markets, in the last section; accounting information, harmonization studies of international accounting system accounting standarts are interpreted. As a conclusion; it is determined that development of financial integration studies in European Union still continues and accelarating the harmonization studies of international financial reporting standarts are necessary. It is also observed, Turkey has no difficulties to adopt European Union financial integration studies and Turkish accounting standarts are generally harmonious to international standarts. 196