Şirket değerlemesi ve indirgenmiş nakit akımları yönteminin determinist bir yaklaşımla uygulanması
Corporate valuation and an application of discounted cash flows method with a determinist approach
- Tez No: 141273
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
244 ÖZET Şirket değerlemesi temeline kurulu bu çalışmada, fınans literatüründe ve uygulamalarında giderek daha fazla önem kazanan şirket değerlemesine ilişkin kapsamlı bir kavramsal ve kuramsal çerçeve hazırlanması, şirket değerleme uygulamalarında ön plana çıkan indirgenmiş nakit akımları yönteminin ayrıntılı bir analizinin yapılması ve indirgenmiş nakit akımları yönteminin determinist bir yaklaşımla uygulanması amaçlanmıştır. Küreselleşme olgusunun ve ekonomik ve finansal liberalleşme hareketlerinin hız kazanmasıyla, sermaye, ve hızlı bir şekilde transfer edilebilmektedir. Bu bağlamda modern finansman yönetimi uygulamaları ve değere dayalı yönetim stratejileri ve süreçleri ön plana çıkmakta, bu da şirket değerlemesi uygulamalarını önemli bir hale getirmektedir. Şirketlerin finansal yapılarının yeniden yapılandırılmasında, istimlak ve devletleştirme gibi durumlarda, kredi veren finansal kurumların kredi değerlendirmelerinde, şirketlerin iflası durumunda tasfiye değerinin belirlenmesinde, şirket birleşme ve devralmalarında, hisse senetlerinin halka arzında, özelleştirme uygulamalarında şirket değerlemesi gereği ortaya çıkmaktadır. Şirket değerlemesinde kullanılan yöntemler, göreceli değerleme yöntemleri, varlık temelli değerleme yöntemleri, gelecekteki beklentilere dayanan değerleme yöntemleri ve opsiyon fiyatlama teorisini baz alan değerleme yöntemi başlıklarında smıflandırılmaktadır. Gelecekteki beklentilere dayanan bir değerleme yöntemi olan indirgenmiş nakit akımları yöntemi, şirketin gelecekte elde etmesi olası nakit akımlarını, bu nakit akımlarının riskliliğini yansıtacak bir indirgeme oranıyla bugüne indirgemeyi245 amaçlamaktadır. Bu çalışmada, indirgenmiş nakit akımları yöntemi kullanılarak, İMKB'de işlem gören Afyon Çimento A.Ş.'nin değerlemesi gerçekleştirilmiştir. İndirgeme oranının belirlenmesinde Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli esas alınmıştır. Ulaşılan değerleme sonucu, Afyon Çimento A.Ş.'nin piyasada düşük değerlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
246 SUMMARY In this study, established to the foundation of company valuation, it is aimed that a comprehension conceptual and theoretical framework concerning to the company valuation, which is getting more and more importance in the literature and applications of finance, is set; and that a detailed analysis of the discounted cash flows method being first in importance in the applications of company valuation is done; and that the discounted cash flows method is applied with a determinist approach. By gaining speed of globalization fact and of the movements of economical and financial liberalization, capital can be transferred easier and faster among the people, corporations and countries. In this situation, the applications of modern financial management, and the strategies and processes of value based management are first in importance; and this makes the applications of company valuation become significant. Company valuation necessity comes out in being rebuilt of the financial structures of companies, expropriation applications, credit evaluations of creditors, determination of liquidation value in liquidating of the companies, company mergers and acquisitions, public offer of stocks and privatization applications. The methods, used in company valuation, are classified with the titles of relative valuation methods, asset based valuation methods, expectations based valuation methods and valuation method based on option pricing theory. Discounted cash flows method, being a expectations based valuation method, aims to discount the cash flows which the company will be able to obtain with a discount rate reflecting the risks of these cash flows to the present. In this study, by247 being used discounted cash flows method, Afyon Cement INC. being subjected to transaction in Istanbul Stock Exchange, is valued. Capital Assets Pricing Model is used to determine the discount rate. The valuation result points out that Afyon Cement INC. is under valued on the market.