Avrupa Birliği'nde kimlik sorunu
Identity question in the European Union
- Tez No: 141276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tezin amacı, Avrupa Birliği çatısı altında ortak bir kimlik oluşturulması konusundaki söylemleri ve uygulamaları incelemektir. Konunun geniş ve kapsamlı olması sebebiyle çalışmada sosyoloji, sosyal antropoloji, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler gibi farklı disiplinlerden faydalanılmakla birlikte, ağırlık esas itibariyle siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilere verilmiştir. AB çatısı altında oluşturulmaya çalışılan Avrupalı ortak bir kimlikle ilgili olarak kuramsal alanda ve uygulamada çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Kuramsal alandaki çalışmalarda söz konusu kimliğin unsurları olarak Yahudi - Hıristiyan gelenek, antik - pagan gelenek, Romalı gelenek gibi kültürel olanlarının yanında demokrasi, insan haklan, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü gibi siyasal kültürün öğeleri yer almaktadır. Bazı düşünürler kültürel unsurlara ağırlık verirken, diğerleri siyasal kültür ile ilgili öğelere vurgu yapmaktadır. Uygulamada ise bütün bu unsurları kapsayan çok yönlü çalışmalar görülmektedir. Başta Komisyon olmak üzere AB kurumlan tarafından yapılan söylemlerde ve yürütülen çalışmalarda, ulusal kimlik ve ulus-devlet modelinin yöntem ve imgelerinden faydalanılarak, ulusal kimlikleri ortadan kaldırmayan fakat bunlann üzerinde ortak bir kimlik oluşturulmak istendiği görülmektedir. Bu bağlamda ortak bir bayrak, marş, para birimi, anayasa, vatandaşlık gibi olgulann oluşturulmasının yanı sıra ortak tarihi mirasın ve kültürel değerlerin geliştirilmesi ve korunması gibi çalışmalar yapılmaktadır. Bölüm I'de genel olarak kimlik kavramı incelenmiştir. Kimliğin anlamı, unsurlan, özellikleri ve oluşumunun yanında etnik ve ulusal kimlik gibi 117siyasal/kültürel kimlikler, özcü yaklaşım (essentialism) ve yapılanmacı yaklaşım (constructivism) çerçevesinde ele alınmıştır. Bölüm II 'de tarihsel süreç içerisinde Avrupa ve Avrupalılık düşüncesinin gelişimi üç alt bölüm halinde incelenmiştir: a) ulus-devlet öncesi dönem, b) ulus- devletin ortaya çıkışından sonraki dönem ve c) II. Dünya Savaşı sonrası dönem. Bölüm IH'te günümüz AB çerçevesinde yürütülen kuramsal tartışmalar ile uygulamadaki çalışmalar ele alınmıştır. Kuramsal çalışmalarda, öncelikle ulus-üstü bir yapılanma konusundaki yaklaşımlar (etnik ulusçuluk, post-ulusçuluk, pan- ulusçuluk ve bağlı bütünleşme) incelenmiş, ardından Avrupalı ortak kimliğin kültürel unsurları ile siyasal kültür unsurları konusundaki yaklaşımlara yer verilmiştir. Ardından AB kurumsal yapısı içerisinde yürütülen çalışmalar ve bunların eksik kalan yönleri ve karşılaşılan zorluklar ortaya konulmuştur. 118
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to examine the discourses and practices for formation of a common identity within the European Union. Due to the comprehensiveness of the subject, broad range of several disciplines is referred to within the thesis such as sociology, social anthropology, political science, and international relations. However, the priority is given to political science and international relations. There are several studies in theory and practice in regard with the construction (or adoption) of a European common identity under the structural framework of the EU. In the theoretical studies, the cultural components of such identity are stated as Judeo-Christian tradition, ancient-pagan tradition, Roman tradition, and the political ones as democracy, human rights, fundamental rights and freedoms, and the rule of law. While some scholars apply more importance on the cultural components, others are more interested in the elements of the political culture. However, the practices of the EU institutions are multidimensional and comprehend all of those components. In their discourses and practices, the EU institutions, particularly the Commission, seek to build a common identity, which does not replace but cover the national identities, by applying the methods and symbols used in building the national identity and the nation-state. In this connection, several practices have been taking place like introducing a flag, anthem, currency, constitution, and citizenship, and protecting and developing the historical heritage and cultural values. In Part I, the identity is examined in general. The meaning, components, characteristics, and formation of the identity in general as well as the 119political/cultural identities such as ethnic identity and national identity are examined in the light of essentialism and constructivism. In Part II, the emergence of the idea of Europe and Europeanness is examined within three sub-parts: a) pre - nation-state era, b) situation after the emergence of the nation-state, and c) the situation after the World War II. In Part III, both the theoretical debates and practical works that have been currently taking place within the EU framework are examined. Firstly the approaches of ethnonationalism, post-nationalism, pan-nationalism, and bounded integration are referred to in regard with the supra-national establishments. After that, the studies on cultural components and the components of the political culture of a European common identity are examined. Finally, the practices of common identity performed by EU institutions as well as the obstacles and deficiencies identified in this process are stated. 120