İlkokullarda matematik dersinde değişken ve bilinmeyen kavramının incelenmesi
  1. Tez No: 47183
  2. Yazar: HÜSNÜ EMİRZEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
II ÖZET Çalışmanın amacı,“Matematik dersinde içinde bilinmeyen ve değişken bulunan denklemler”i ilkokul öğrencilerinin yapısına uygun bir biçimde düzenlemek, problem kurmada ve çözümlemede yeni bir öğretim tekniği geliştirmek, bilinmeyenlerin ve değişkenlerin yerlerine önceden tespit edilmiş geometrik sembolleri kullanabilmektir.“Bilinmeyen ve değişken kavramı”ilkokullarda adı konulmadan işlenmektedir. Bu konunun işlenişinde belirli bir problem kurma ve çözümleme yöntemi de izlenmemektedir. Kafadan (zihinden) mantık yürütülerek gelişigüzel hesaplamalar gerçekleşmektedir. Anadolu Liselerine, Özel Lise ve Kolejlere hazırlık amacıyla, gerek piyasaya çıkan ders kitaplarındaki problemlerin, gerekse bu iş için kurs veren özel dersanelerin hazırladığı problemlerin birçoğu, öğrencilere çok ağır gelmektedirler. Hatta öğrenciler, bu tip ağır problemlerde mantık yürütme yöntemlerini kullanmakta da zorlanmaktadırlar. Araştırma, bu sorunların tesbiti ve giderilmesi için yapılmıştır. Bunun için önce ilkokul matematik ders kitapları ve konu ile ilgili piyasadaki yayınlar tarandı ve incelendi. İlkokul öğretmenleri ve öğrencileri ile iletişim kuruldu. Ayrıca özel dersanelerde ilgili eğitimcilerle görüşüldü. Bu girişimlerden sonra elde edilen bilgiler değerlendirildi ve gelişigüzel yöntemler yerine yeni bir yöntem tekniği geliştirildi. Problem kurmada ve çözümlemede bilinmeyenlerin ve değişkenlerin yerlerine geometrik sembollerin kullanılması öngörüldü.III Bu çalışma iki ilkokulun 5. sınıflarında test edildi. 5. sınıflarda biri deney, diğeri kontrol grubu olmak üzere ikişer grup oluşturuldu, önce gruplara“Denklik”testi uygulandı. İstatistiksel t-testi ile yapılan değerlendirmede her iki grubun“denk ve eşit”oldukları görüldü. (%5 anlamlılık düzeyinde) Her iki gruba öntest“ Değerlendirme Testi ”uygulandı, öntestten sonra deney grubuna ders anlatıldı, kontrol grubu serbest çalışmaya bırakıldı. Çalışma sonunda her iki gruba sontest“değerlendirme testi”uygulandı. İstatistiksel t-testi ile yapılan değerlendirmelerde bilgilendirilen deney gruplarının, serbest çalışmaya bırakılan kontrol gruplarından çok daha başarılı oldukları saptandı. (%5 lik anlamlılık düzeyinde)
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to organize the equations containing variables in such a way that they can be appropriate for elementary school students. Developing a new teaching technique for constructing and solving problems, and to be able to use pre-set geometric symbols for variables are among the aims of this study. In elementry schools, the concept of variable is dealt with, without attaching a name to it. Besides, when the teacher comes to the subject of variable, he does not follow a certain problem construction and solving method either. The problems are solved in the mind making use of logic without any arithmetic colculations. Most of the problems in the coursbooks designed to prepare students for Anadolu, and Private High Schools are very difficult for the students. The students find it quite difficult to make use of mere logic in solving these problems. This study has been carried out to determine and to erradicate such difficulties. In order to accomplish this, elementary scool mathematics coursebooks and other supplementary material on market have been analyzed and discussions have been held with elementary school teachers and students, as wellcas with private course instructors. Later on, the result of these were evaluated and a new technique was devised to replace the existing ones. Making use of geometric symbols was recommended. This technique was tested in the 5th grades of two different elementary school. The students in both classes were formed into a test group and a control group.V The statistical t-test proved that the groups and subjects were not different in any aspect. A pre-set was administered to both groups. Then the new technique was introduced to the test group, while the control group was asked to do practice on the same subject. Later another test was given to both groups. According to the statistical t-test, the students in the test group proved to be much more succesful than those in the control group..