İşletmelerde performans değerlendirme sistemi ve orta ölçekli bir firmada performans değerlendirme sisteminin kurulmasına yönelik çalışma
  1. Tez No: 141338
  2. Yazar: EYLEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP VARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Teknolojik buluşlardaki hızlı değişimlere ve hizmete yönelik ekonominin gelişmesine bağlı olarak insan kalitesi, pazardaki rekabet açısından oldukça kritik bir önem taşımaya başlamıştır. Tüm bunlara bağlı olarak da çalışanların becerilerine yönelik değerlendirmeler örgütlerde vazgeçilemez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Zira, çalışanların örgüte olan katkıları onların iş davranışları ve sonuç olarak performansları ile değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, performans değerlendirme konusunu incelemektir. Çalışma kapsamında, performans değerlendirme sisteminin ne olduğu ve önemi, performans değerlendirme sisteminin nasıl oluşturulacağı ve performans değerlendirme sistemi süreci detaylı bir şekilde anlatılmış ve bu bilgiler ışığında orta ölçekli bir firmada performans değerlendirme sisteminin kurulmasına yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. 65
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to rapid developments taking place in technological inventions as well as to the service-oriented economic developments, the human quality has now become a factor that bears a rather critical significance with regard to market competition. And depending on all these developments, the studies designed to evaluate the skills of employees have become an indispensable requirement for every organization. This is due to the fact that the contributions of employees to an organization are evaluated in terms of their working behaviors and, in the final run, by their working performances. This study was aimed to examine the subject of performance evaluation. In carrying out the study, first the performance evaluation system and its importance, how a performance evaluation system will be developed and the process of performance evaluation system have been defined in detail, and in the light of this information, a study designed to set up a performance evaluation system in a medium-scale firm was accomplished. 66