Performans yönetim sistemi ve uygulama örneği
  1. Tez No: 141339
  2. Yazar: AYŞE BURCU NUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP VARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET İnsan Kaynaklan Yönetiminin en önemli aşamalarından birisi performans yönetim sistemidir. Bu sistem, çalışanların performanslarını arttırarak ve takımların, bireysel katılımcıların yeteneklerini geliştirerek organizasyonun etkinliğini arttırma amaçlı bütünleşmiş bir yaklaşım olarak tanımlanabileceği gibi ayrıca, geçmişten çok geleceğe odaklanan değerlendirmeleri içeren devamlı bir süreç olarak da görülebilir. Bu çalışmada, performans yönetim sisteminin işlerliğini sağlayan tüm süreçlerin tanımlanması, piyasada faaliyet gösteren bir şirketin uyguladığı performans yönetim sisteminin incelenmesi ve süreçlerin ne kadarının uygulanıp uygulanmadığı tartışılmıştır. Baz alınan şirketteki performans yönetimi ile ilgili kişisel gözlem ve dokümantasyondan sağlanan delillere dayanan bir takım eksiklikler ve aksaklıklar ortaya konmuş ve bunların nasıl giderilebileceğine dair bir takım öneriler getirilmiştir. Genel olarak bu araştırmanın bulguları araştırılan şirkette, tam anlamı ile şirket hedefleri ile entegre, şirketin işe alım ve eğitim gibi diğer insan kaynaklan alt süreçleri ile uyumlu bir performans yönetim sisteminin henüz geliştirilmemiş olduğu şeklindedir. Araştırmalanm ışığında benim tavsiyem, daha iyi işleyen bir performans yönetim sistemi için performans kriterlerinin şirket hedefleri ile uyum içinde olmasına ve değerlendirme sonuçlarının insan kaynaklannın alt süreçlerine yansıtılmasına dikkat edilmesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance management system is one of the most important practices of Human Resource Management. It is defined as a strategic and integrated approach to increase the effectiveness of organizations by improving the performance of people who work in them and by developing the capabilities of teams and individual contributor's and also can be seen as a continuous process involving reviews that focus on the future rather than the past. In this research paper, the context of the performance management, performance management practices of a company are discussed and the issues, problems and inadequacies in the implementation of the performance management practices are investigated. The extent to which, this company is successful in implementing the performance management practices is also investigated. The discussion depends on the analysis of the primary data that is gathered through observation and the secondary data that is gathered from the company's documentation. The main finding of this research İs that there is no strategic approach and integrated approach to performance management that are compatible with the other practices of HRM such as training and development and recruitment and selection. In the light of my findings, my further recommendation would be that the strategic goals of the company should be taken in to account while setting the departmental and individual targets and the performance appraisal results should be reflected to the other practices of HRM.