Kurumsal bilgi sistemlerinin performans değerlemeye etkisi: Sanayi işletmeleri araştırması
The effect of enterprise information systems on performance appraisal: A research on industrial enterprises
- Tez No: 471219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde işletmeler için giderek önemi artan ve rekabete bağlı olarak farklı amaçlarla tercih ettikleri ileri bilgi teknolojilerinden biri olan, kurumsal bilgi sistemleri (KBS), işletmenin bütün fonksiyonlarının entegre olduğu ve verilerin ortak bir veri tabanında tutulup işlendiği bütünleşik bilgi sistemidir. Bu nicel araştırmada işletmelerin kullandıkları kurumsal bilgi sistemlerinin, insan kaynakları yönetiminin önemli işlevlerinden biri olan performans değerleme sistemi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kurumsal bilgi sistemlerinin konusu, gelişim süreci, yararları, işlevsel yapısı ve bileşenleri incelenmiştir. İkinci bölümde, performans değerlemenin önemi, amacı, yararları, gelişim, yöntemleri ve sürecinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, kurumsal bilgi sistemleri ile performans değerleme arasındaki ilişki açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise araştırma bölümü yer almaktadır. Çalışma kurumsal bilgi sistemlerinin performans değerleme üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırmanın evreni Ankara İl'inde faaliyet gösteren sanayi işletmeleridir. Anket orta ve büyük ölçekli işletmelerde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kurumsal bilgi sistemleri kullanan ve insan kaynakları modülüne sahip olan işletmelerden elde edilen 430 geçerli ankete dayalı olarak veri analizleri yapılmıştır. Veri analizleri; tanımlayıcı istatistik, güvenilirlik analizi, açıklayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kurumsal bilgi sistemlerinin performans değerlemeye pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğu belirlenmiştir. İşletmeler performans değerlemesini kurumsal bilgi sistemleri üzerinden gerçekleştirdiği durumda; daha az zaman kaybı, güvenirlilik, kaliteli ve doğru değerleme avantajları sağlamaktadır. İşgörenlerin işlerini kurumsal bilgi sistemi üzerinden yapmaları onların geçerli ve güvenilir performans değerleme yapıldığı inancına sahip olmalarına ve böylece işlerinde daha verimli olmalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Information Systems (EIS), which is one of the information technologies becoming increasingly important for enterprises today and is preferred for different reasons by them, is an integrated information system by which all functions of the enterprise are integrated and all the data are kept in a common database. This study investigates the effect of the enterprise information systems on performance appraisal, which is one of the important functions of the human resources management. The first part of the research studied the enterprise information systems and its developmental process, benefits, functional structure and components. The second part studied the importance, purpose, benefits, development, methods and process of the performance appraisal. The third part, explained the relation between the enterprise information systems and the performance appraisal. The fourth part is the implementation of the research. The study investigates the effect of enterprise information systems on performance appraisal. The population of the study comprises the industrial enterprises operating in the province of Ankara. The survey was conducted in medium- and large-sized enterprises. Within the scope of the study; data analyses were conducted on 430 valid questionnaires, were obtained from the enterprises, which used enterprise information systems and had a human resources module. The data analyses were carried out by using descriptive statistics, exploratory, factor analysis and structural equation modeling. It has been found out in this study that the enterprise information systems have a positive and significant effect on performance appraisal. When enterprise applies performance appraisal on enterprise information systems; enterprise achieves less time losing, reliable, quality and the right employee evaluation advantages. Employees, who do job through enterprise information system, will make them to believe that performance appraisal is valid and reliable; this will lead them to work in a more efficient way.