Lise 2. sınıf öğrencilerinin potansiyel enerji konusundaki kavram yanılgıları ve yapılandırmacı öğretim modeli ile giderilmesi
Misconceptions of high school, second grade students regarding potential energy unit, and testing the effectiveness of constructivist teaching model in clearing these misconceptions
  1. Tez No: 141345
  2. Yazar: AYŞE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YAĞBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın amacı, lise 2. sınıf öğrencilerinin potansiyel enerji konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek ve bu yanılgıların giderilmesinde yapılandırmacı (constructivist) öğretim modelinin etkisini test etmektir. Bu amaç doğrultusunda potansiyel enerji ile ilgili kavram testi geliştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Keçiören Rauf Denktaş Lisesi'nde öğrenim gören ve fizik dersini alan 61 kişiden oluşmuş lise 2. sınıf öğrencileridir. Çalışmanın deneysel kısmı, 2003-2004 öğretim yılı II. döneminde yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin potansiyel enerji ile ilgili kavramsal yanılgılara sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu yanılgıları giderilip giderilmediğini araştırmak için deney ve kontrol grupları oluşturulmuşrur.Ders; deney grubunda yapılandırmacı öğretim yaklaşımı ile kontrol grubunda ise geleneksel yaklaşımla anlatılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre öğrencilerin sahip olduğu kavram yanılgılarının giderilmesinde yapılandırmacı öğretim metodu geleneksel öğretim metoduna göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Potansiyel enerji, kavram yanılgıları, yapılandırmacı öğretim yöntemi Sayfa Sayısı :144 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the study is identifying misconceptions of high school, second grade students regarding potential energy unit, and testing the effectiveness of constructivist teaching model in clearing these misconceptions. A concept test on potential energy is developed to achieve this aim. The sample of this study includes 61 high school, second grade students, all taking physics course in Keçiören Rauf Denktaş High School. The experimental part of the study is carried on during the second term of 2003-2004 academic year. After analysing the data gathered from the study, it is identified that the students have misconceptions regarding potential energy unit. An experimental and a control group are established so as to find out whether these misconceptions are clarified or not. The course for the experimental group is designed using constructivist teaching approach, where as, for control group traditional approach is used. According to the findings gathered from the study, the constructivist teaching method is found more effective than traditional teaching method in clarifying the students'misconceptions. Key Words : Potential energy, misconceptions, constructivist teaching model Number of Pages :144 Adviser : Prof. Dr. Rahmi YA?BASAN