Mesleki eğitimde probleme dayalı öğrenme yönteminin etkililiği
The Effective of problem based learning in vocational education
  1. Tez No: 141344
  2. Yazar: ESRA KIDIMAN ÇORAPCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Mesleki Eğitimde Probleme Dayalı Öğrenme Yönteminin Etkililiği ÇORAPÇI, Esra Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nursal ARICI Aralık, 2005 Bu araştırmayla probleme dayalı öğrenme yönteminin meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencilerinin akademik başarıları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, Yıldırım Beyazıt Endüstri Meslek Lisesi ikinci sımfa devam eden 27 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Öğrencilerin konuyla ilgili ön bilgilerini ölçmek için öntest uygulanmıştır. Öntest sonucuna göre deney ve kontrol grupları yansız olarak atanmıştır. Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) uygulaması sonunda sontest, 4 hafta sonra da kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistik çözümlerinde aritmetik ortalama, standart sapma,“t”testi kullanılmış, 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendMlrniştir. Elde edilen bulgulara göre varılan yargı şu şekildedir: 1. Geleneksel yöntem ve PDÖ puanları arasında anlamlrbir fark bulunmamıştır. 2. Geleneksel yönteme göre PDÖ yöntemi kalıcılığı anlamlı bir şekilde arttırmıştır. 3. Uygulamaya katılan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu PDÖ yöntemine karşı olumlu geribildirim vermiştir. Böyle bir uygulamayı başka ders ve başka ünitelerde uygulama konusunda hevesli oldukları görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effective of Problem Based Learnign in Vocational Education ÇORAPÇI, Esra Master Dissertation, Department of Computer and Instruction Technology Advisor: Yrd. Doç. Dr. Nursal ARICI In this study, effective of achievement and retention on problem based learning method in computer branch of vocational high school was studied. Study was carried out with 27 students selected ten grade of Ankara Yıldırım Beyazıt Endüstri Meslek Lisesi. Order to obtain students prior knowledge, pre-test was administered. The data obtained from these scale was used to assign the students two groups as experiment and control groups objectively. Post-test was administered at the end of the application of PBL method. After 4 weeks, retention test was administered. In the analysis of data mean, standard deviation, average and t test are utilized with 0,05 significance level. According to results of study findings are: 1. There is no significant difference between“problem based learning”and traditional method. 2. Problem based learning is more dominant then traditional method in term of the retention of previously learnt knowledge. 3. Most students who attended this training showed positive feedback to the Problem Based Learning. It seen that they showed desire about applying this training to other lessons and other units. IV