Yabancı mahkeme tarafından verilen velayet kararlarının tanınması ve tenfizi
Recognition and enforcement of the child custody decisions given by the foreign court
- Tez No: 504645
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yabancı mahkeme tarafından verilen kararların başka bir devlette hüküm ifade edebilmesi ve icrasının sağlanabilmesi için bu kararların tanınması ve tenfiz edilmesi gerekir. Yabancı mahkeme tarafından verilen kararların tanınması ve tenfizi usul ekonomisi ve uluslararası hukuk barışı açısından önemli olduğu gibi çalışmamızın konusu olan yabancı mahkeme tarafından verilen velayet kararlarının tenfizi de çocuğun üstün yararı bakımından önemlidir. Çalışmamızda öncelikle velayet konusunda Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere kısaca değinilmiş, sözleşmeler çerçevesinde yabancı velayet kararlarının tanıması ve tenfizi anlatıldıktan sonra Türk hukukunda tanıma ve tenfiz düzenlemelerine yürürlükte bulunan mevzuat ve Yargıtay içtihatları doğrultusunda yer verilmiştir. Çalışmamızın amacı yargı içtihatlarıyla konuyu ele alarak teorik bilginin uygulamadaki yansımasının paylaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In order for the judgements of a foreign court to be able to take effect and to be executed in another state, these judgements need to be recognized and enforced. The recognition and enforcement of the judgements made by a foreign court is important for procedural economy and international legal integrity. The enforcement of foreign custody decision which is our subject of the present thesis is also important for the best interests of the child. In our thesis we firstly introduced briefly the international conventions about custody which Turkey is a party to. After explaining the recognition and enforcement of foreign custody decision in the framework cenventions, we explained it in Turkish law in line with the legislation in force and the Supreme Court case-law. The purpose of our thesis is to share the reflection of the theoretical knowledge in practice by considering the jurisprudence.