Uluslararası Hukukta devlet destekli terörizme karşı kuvvet kullanma
Use of force against state sponsored international terrorism
  1. Tez No: 141391
  2. Yazar: AHMET HAMDİ TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
ÖZET Modern teknolojinin tüm imkanlarını kullanan, faaliyet alanını ulusal sınırlan aşarak tüm dünyaya yayan, insan hayatını, ekonomik yaşamı, siyasî istikran ve uluslararası ilişkileri etkileyebilirle gücünü kazanan uluslararası terörizm, yönelttiği tehdit ve buna karşı verilen cevaplar bakımından ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde önemli etkileri olan bir fenomen haline gelmiştir. Uzun bir geçmişe sahip olmakla beraber 1960'lı yıllardan itibaren uluslararası toplumun değişmez gündem maddelerinden biri haline gelen terörizm, 1 1 Eylül olaylannda da görüldüğü üzere son yıllarda kaydettiği gelişim ve almış olduğu görünüm bakımından yeni olup uluslararası banş ve güvenliğe yönelik önemli bir tehdit oluşturmaktadır. 'Modern dünyanın kanseri' şeklinde nitelendirilen terörizm uluslararası toplumun güvenliğine yönelttiği tehlike nedeniyle derhal çözüme kavuşturulması gereken bir sorun niteliği kazanmıştır. İlk bölümde genel olarak terör ve terörizm kavramlan incelenmektedir. Konuyla bağlantılı olarak terörizm ile diğer şiddet eylemleri arasındaki farklılıklar incelenmekte ve mevcut terörizm tanımlan değerlendirilmektedir. Terörizmin sınıflandırması yapıldıktan sonra devlet destekli teörizmle mücadele edebilmek için ileri sürülen çeşitli yollar ele alınmıştır. İkinci bölümde uluslararası hukukta düzenlenen kuvvet kullanma yasağı ve devlet destekli terörizm karşısında kuvvet kullanılması söz konusu yasak kapsamında değerlendirilmektedir. Son bölümde ise değişik devletlerin terörist eylemler karşısında gerçekleştirdikleri örnek olaylar ele alınmakta ve bir önceki bölümde oluşturulan hukuki çerçeve bağlamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY International terrorism, using modern technology in its full capabilities, expanding its realm of activity from national lands to the whole globe, gaining power to impact on human lives, economical life, political stability and international relations, has become an important phenomenon in regional, national and international level with respect to its threat to global peace and the responses to it. Although terrorism has a long history, it has constantly been on the agenda of the international community since 1960's. As it can be seen in the 9/1 1 attacks, terrorism turned out to be a novel phenomenon considering its development as well as its appearance in last years. This makes terrorism a big threat against the international peace and security. The attacks, recorded as the foremost terror event in human history, definitely demonstrate the level of international terrorism and its negative influences on global peace. Terrorism, referred as“the cancer of the modern world”and gained the status of a big problem which needs to be addressed as it poses threat to the global community, is analyzed in three chapters in this dissertation. The first chapter examines the definition of terrorism with exploring the concepts of terror and terrorism. Moreover, it presents the differences between terrorism and other violent actions. Following the classification about terrorism, the first chapter also examines the various ways proposed to use or being used in order to fight against state sponsored terrorism. The second chapter examines the prohibition against the use of force presented in international law and discusses whether force could be used against terrorism in the framework of the exceptions to the prohibition. The last chapter is devoted to the exposition of the exemplary cases in which the actions of the different states against terrorist actions are analyzed with regard to the lawful framework presented in the previous chapter.