Milli Eğitim Bakanlığı'nda insan kaynakları uygulamalarının değerlendirilemsi
Evaluation of human resources practices in the Ministry of National Education
  1. Tez No: 141410
  2. Yazar: ERKAN TABANCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'nda insan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesidir. Betimsel nitelikte olan bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı Yardımcı Hizmet Birimlerinde görev yapan üst, orta ve alt düzey yöneticilerin insan kaynakları yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik görüşleri saptanmaya çalışıldığı için genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2003-2004 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı Merkez örgütü Yardımcı Hizmet Birimlerinde görev yapan üst orta ve alt düzey yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün istatistiksel verilerine dayalı olarak üst düzey yönetici 26, orta düzey yönetici 167 (Bunlardan 3'ü sivil savunma uzmanı olarak görev yapmaktadır) ve alt düzey yönetici 237 olmak üzere toplam olarak 430 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama ölçeğinde 110 likert tipi madde bulunmaktadır. Uygulama sonucu 272 ölçme aracı değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin istatiksel analizi Windows SPSS paket programı ile yapılmıştır. Yöneticilere ilişkin kişisel bilgiler frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir. Yöneticilerin insan kaynakları uygulamalarına ilişkin görüşlerinin ise ortalaması alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Yöneticilerin görüşleri arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Farkın kaynağını belirlemek için LSD testinden yararlanılmıştır. Cinsiyete göre görüşler arasında fark olup olmadığını belirlemek için t-testinden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda; Milli Eğitim Bakanlığı'nda, insangücü planlaması, işgören seçme ve yerleştirme, eğitim ve geliştirme ve disiplin işlevlerinin orta derecede, kariyer planlaması, performans değerlendirme, ödeme, koruma ve ayırma işlevlerinin az derecede gerçekleştiği belirlenmiştir. Yönetici görüşleri arasında sadece işgören seçme ve yerleştirme işlevinde anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Farkın üst düzey yöneticiler ile orta düzey yöneticiler arasında olduğu belirlenmiştir. Birimlere göre yöneticilerin görüşleri arasında, eğitim ve geliştirme, kariyer planlaması, performans değerlendirme, koruma ve disiplin işlevlerinde farklılık olduğu belirlenmiştir. Yöneticilik kıdemi, yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre, yönetici görüşleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive survey is to evaluate human resources management practices by senior, middle and line level managers holding a position at the auxiliary units of Central Organization of Ministry of National Education. The population of the study includes senior, middle and line level managers who hold a position at the auxiliary units of Central Organization of Ministry of National Education between the years 2003 and 2004. The sample of the study, based on the statistical data taken from Personnel General Manager of the Ministry of National Education, consists of 26 senior managers, 167 middle level managers (of 3 work as a civil defence expert) and 237 line level managers, yielding a total of 430 managers. The questionnaire used in the study consisted of 110 Likert items. Windows SPSS was used to analyse 272 returned responses. Frequency distribution and mean scores of the subjects' personal information were analysed. The mean scores of the subjects' opinion about human resource practices were calculated to make the evaluations. One-way ANOVA was used to determine whether or not there was a difference between managers' views. To determine the source of the difference LSD test was used. T-test was used to determine whether or not a difference exist between managers' views in terms of gender. ivThe results of the research showed that manpower planning, employee selection and placement, education improvement, discipline functions are implemented at moderate level by the Ministry. Career planning, performance appraisal, payment, protection and separation functions were found to be implemented at low level by the Ministry. A significant difference between managers' views was only found in employee selection and placement function. The source of the difference was found to be senior and middle managers. A significant difference betwen units was found in education improvement, career planning, performance appraisal, protection and discipline functions. A significant difference was not found between managers' views in terms of seniority, age, and gender variables.